افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : gadgetnews.ir

1396/11/18

 یو اس اس اوماها ؛ تازه نفس‌ترین کشتی جنگی نیروی دریای آمریکا

یو اس اس اوماها ؛ تازه نفس‌ترین کشتی جنگی نیروی دریای آمریکا

نیروی دریایی آمریکا به تازگی یک کشتی جنگی دیگر به نام یو اس اس اوماها را وارد خدمت کرده که مخصوص نبرد در آب‌های کم عمق و ساحلی است.

یو اس اس اوماها

یو اس اس اوماها با شناسه lcs-12 جدیدترین شناور رزمی از کشتی‌‌‌های رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس (independence) است که توسط بخش دریایی از کمپانی هوافضا،‌ امنیتی و دفاعی آمریکایی جنرال داینامیکس با همکاری کمپانی کشتی‌سازی آستال یو‌اس‌ای (austal usa) طراحی و توسط  آستال یو‌اس‌ای ساخته شده است. ساخت این کشتی در سال 2015 آغاز و در نهایت پس از گذراندن کارآزمایی و آزمایش‌های خود، در تاریخ 3 فوریه 2018 میلادی (14 بهمن) رسما وارد خدمت در نیروی دریایی آمریکا شد. قیمت این کشتی 440 میلیون دلار است.

یو اس اس اوماها

lcs-12 چهارمین کشتی نیروی دریایی آمریکا از سال 1986 است که نام یو اس اس اوماها را بر آن نهاده‌اند؛ اوماها شهری در ایالت نبراسکا است. کشتی‌های رزم ساحلی از ناوچه‌های سبک (corvette) بزرگتر و سنگین‌تر بوده و هم‌اندازه ناوچه‌ها (frigate) بوده و البته اندکی از ناوچه‌ها سبک‌ترند. این کشتی 127.4 متر درازا،‌ 31.6 متر پهنا و 4.27 متر آبخور دارد و بیشینه وزن آن نیز به 3104 تن می‌رسد.

یو اس اس اوماها

یو اس اس اوماها نیز همچون دیگر کشتی‌های همکلاس خود برای نبرد در آب‌های کم عمق و ساحلی طراحی شده و به لطف سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته خود می‌تواند ماموریت‌های گوناگونی همچون عملیات مین‌روبی، ضد شناورهای ساحلی، ضد استحکامات ساحلی،‌ ضد زیردریایی و… انجام دهد. یو اس اس اوماها یازدهمین کشتی رزم ساحلی و ششمین کشتی از کلاس خود است که وارد خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا شده است.

یو اس اس اوماها

چهار موتور پیشران جت آبی کشتی به خوبی در این عکس معلوم هستند.

از آنجا که در آب‌های کم‌عمق شناورهای سبک و تندرو قرار دارند و کشتی‌های رزم ساحلی بیشتر در معرض خطر آتشبار‌های ساحلی دشمن قرار دارند،‌ طراحی بدنه این کشتی همچون کشتی‌های سه بدنه است تا کمترین سطح تماس را با آب داشته باشد. این ویژگی در کنار استفاده از چهار موتور پیشران جت آبی سبب می‌شود این کشتی بتواند با سرعت بیش از 90 کیلومتر بر ساعت در آب حرکت کند!

یو اس اس اوماها

یو اس اس اوماها دارای طیف گسترده‌ای از سیستم‌های الکترونیکی شامل رادار پویش سطحی و هوایی و همچنین سونار برای پویش زیر آب، سنسورها و دوربین‌های اپتیکی و فروسرخ،‌ سیستم‌های جنگ الکترونیک و پشتیبانی الکترونیک، سیستم‌های ناوبری، سیستم‌های مخابراتی،‌ ارتباطی،‌ رادیویی و ماهوره‌ای، سیستم‌های گمراه کننده موشک و رها کننده هدف کاذب و… است.

یو اس اس اوماها

جنگ افزارهای این کشتی نیز شامل توپ اصلی 75 میلی‌متری مارک 110 (mk 110)، چهار تیربار سنگین 12.7 میلی‌متری و نمونه بهسازی‌ شده از موشک‌های سطح به هوا سی‌رم ( searam) است. این موشک‌ها وظیفه دفاع هوایی کوتاه برد از کشتی در برابر هواگردهای دشمن همچون هلیکوپترها را بر عهده دارند، اما وظیفه اصلی آن‌ها دفاع نزدیک نقطه‌ای و نابودی موشک‌های ضد کشتی مهاجم است.

یو اس اس اوماها

جایگاه پرتابگر عمودی موشک‌های هلفایر

کشتی‌های رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس همچنین دارای دو جایگاه برای توپ خودکار 30 میلی‌متری در بالای پل فرماندهی خود هستند. یک جایگاه جنگ افزاری دیگر در سینه کشتی‌های کلاس ایندیپندس، کمی عقب‌تر از توپ اصلی، قرار دارد که پرتابگر عمودی موشک‌های agm-114l لانگ‌بو هلفایر (longbow hellfire)‌ در آن قرار دارد؛ این موشک‌ها برای درگیری با شناورهای سبک و کوچک دشمن هستند و البته توان هدف قرار دادن هواگردهای کم سرعت و کم ارتفاع همچون هلیکوپترها را نیز دارند.

یو اس اس اوماها

جایگاه‌هایی که می‌توانند پذیرای موشک کروز و ضد کشتی باشند در یک کشتی کلاس ایندیپندس مشخص شده‌اند؛ دو جایگاه بالای پل فرماندی و یک جایگاه در سینه کشتی.

در ارتقاهای برنامه‌ای در نظر گرفته شده برای این کشتی‌ها،‌ قرار است موشک‌های ضد کشتی و کروز جایگزین توپ‌های 30 میلی‌متری در بالای پل فرماندهی کشتی شوند شوند. نیروی دریایی آمریکا قصد دارد با افزودن موشک‌های ضد کشتی و کروز به شناورهای رزم ساحلی، توان رزمی آنان را افزایش دهد تا بتوانند با شناورهای سنگین دشمن و همچنین اهداف ساحلی درگیر شوند.

یو اس اس اوماها

موشک nsm

موشک مورد نظر نیروی دریایی برای نصب روی شناورهای رزم ساحلی،‌ موشک ضد کشتی بسیار پیشرفته nsm ساخت نروژ با همکاری آمریکا است. این موشک 200 کیلومتر برد داشته و علاوه بر نقش موشک ضد کشتی، می‌تواند به عنوان موشک کروز نیز علیه اهداف متحرک و ثابت در خشکی نیز استفاده شود.

یو اس اس اوماها

آزمایش شلیک nsm از یک کشتی رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس

nsm مناسب‌ترین موشک برای کشتی‌های رزم ساحلی همچون یو اس اس اوماها است. سرجنگی این موشک توان لازم برای نابودی و یا از کار انداختن شناورهای حاضر در آب‌های کم عمق همچون ناوچه‌ها و ناوچه‌های سبک را دارد. همچنین به عنوان یک موشک کروز برای استفاده علیه اهداف مستقر در خشکی نیز مناسب است.

یو اس اس اوماها

ماکتی از یک کشتی رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس دارای 3 پرتابگر 6 تایی برای موشک‌های nsm

این موشک اندازه کوچکی هم داشته و یک شناور کلاس ایندیپندس می‌تواند به جای هریک از توپ‌های 30 میلی‌متری خود، یک پرتابگر با گنجایش 6 موشک nsm حمل کند. همچنین در جایگاه متعلق به موشک‌های هلفایر که در سینه کشتی قرار دارد نیز می‌توان یک پرتابگر 6 تایی دیگر نیز نصب کرد،‌ اما در این صورت کشتی رزم ساحلی می‌بایست برای درگیری با اهداف بسیار سبک همچون قایق‌های تندرو نیز موشک‌های nsm را شلیک کند که صرفه اقتصادی ندارد. پس ترکیبی از nsm و هلفایر بسیار مناسب‌تر است.

یو اس اس اوماها

rim-162 essm

همچنین شاید در آینده موشک‌های پدافند هوایی دوربردتر همچون rim-162 essm نیز روی این کشتی‌ها نصب شود. این موشک بیش از 50 کیلومتر برد داشته و ضمن ایفای نقش پدافند هوایی علیه هر نوع هواگرد سرنشین دار و بدون سرنشین، علیه موشک‌های پیشرفته و پرسرعت کروز ضد کشتی با توان مانور بسیار بالا و موشک‌های بالستیک ضد کشتی نیز استفاده می‌شود.

هلیکوپتر سی‌هاوک و پهپاد فایر اسکاوت در عرشه پرواز یک کشتی رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس

یو اس اس اوماها دو فروند هلیکوپتر چندمنظوره آمریکایی mh-60r/s سی‌هاوک (seahawk) همراه خود دارد که ماموریت‌های گوناگون همچون انتقال بار و نیروها، عملیات ضد زیردریایی، عملیات ضد کشتی، مین‌روبی، عملیات جستجو و نجات و… انجام می‌دهند. این کشتی همچنین یک فروند هلیکوپتر بدون سرنشین mq-8 فایر اسکاوت (fire scout) نیز دارد که این هلیکوپتر ماموریت‌های گوناگونی،‌ اعم از درگیری با شناورهای دشمن، عملیات جستجو و نجات،‌ دیده بانی و… را انجام می‌دهد.

یو اس اس اوماها

یک کشتی رزم ساحلی کلاس ایندیپندنس در حال بازیابی قایق بادی سخت‌تنه خود

یک قایق بادی سخت‌تنه تندرو نیز درون کشتی وجود دارد که برای مقاصد گوناگون استفاده می‌شود. از این قایق می‌توان برای بررسی دیگر شناورهای حاضر در منطقه و یا عملیات مخفیانه نیروهای ویژه و نفوذ به آب‌های دشمن و یا سوار شدن بر کشتی دشمن استفاده کرد. عملیات جستسجو و نجات و… نیز از دیگر کاربردهای این قایق‌های سخت‌تنه هستند.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.