افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/28

"آژانس فضایی اروپا" از دستکش‌ فضایی پیشرفته خود رونمایی کرد

"آژانس فضایی اروپا" از دستکش‌ فضایی پیشرفته خود رونمایی کرد

آژانس فضایی اروپا اخیرا از دستکش فضایی مفهومی خود که شامل یک ابزار برای کنترل کردن سطح نوردها و پهپادها تنها با حرکت دست است رونمایی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا اعلام کرد، این دستکش فضایی پیشرفته که جزو پروژه 'پکستکس'(pextex) است طی بازه زمانی دو ساله تهیه شده است.

مدل آزمایشی(mockup) این دستکش توسط شرکت 'کومکس'(comex) توسعه داده شده است و طراح آن نیز 'آگاتا مِدی‌اونی'(agatha medioni) است. وی آن دستکش را به گونه‌ای طراحی کرده که ابزار پیشرفته را بتوان درون آن تعبیه کرد و کار کردن را برای فضانوردان تسهیل کرد.

بر خلاف برخی فیلم‌های علمی-تخیلی که در آن لباس‌های فضایی را به گونه‌ای دیگر نشان می‌دهند که گویی کلاه‌های فضانوردان کمی خنده دار به نظر می‌رسد اما این نکته را باید دانست که طراحی لباس فضایی بسیار مهم و پیچیده است چرا که به جز اینکه آنها باید یک پوشش محافظتی بسیار مناسب باشند بلکه می‌توان آنها را در واقع همانند یک فضاپیمای کوچک دانست که حتی ممکن است دارای نیروی محرکه مخصوص خود نیز باشند و همچنین دستگاه پیچیده‌ای دانست که برای محافظت و پشتیبانی از فضانورد در محیط فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نزدیک به یک قرن است که دانشمندان در حال توسعه لباس‌های فضایی هستند اما باز هم نقص‌هایی در آنها وجود دارد. یکی از بخش‌های یک لباس فضایی که بسیار مهم هستند دستکش‌ها هستند. دستکش‌ها باید به اندازه کافی محکم باشند تا جو زمین مانند خود را در داخل حفظ کنند. اما با این حال فضانوردان باید بتوانند انگشتان و دستان خود را که درون آنها قرار دارند به راحتی حرکت دهند. متأسفانه دستکش‌های فضایی مدرن آنچنان که باید مناسب نیستند به عنوان مثال دستکش‌های آمریکایی که اکنون وجود هستند به گونه‌ای خوب طراحی نشده‌اند، درون آنها سرد است و ناخن‌های فضانوردان با پوشیدن آنها از بین می‌روند. برای رسیدگی به برخی از این مشکلات، آژانس فضایی اروپا اخیرا با همکاری یک شرکت موفق به طراحی یک دستکش فضایی پیشرفته برای استفاده در فضا شده است.

یکی از مواردی که‌ این دستکش جدید را منحصر به فرد می‌سازد این است که سه ابزار درون سه انگشت این دستکش تعبیه شده است. یکی از این ابزارها قابلیت کنترل حرکت است که به فضانوردان این امکان را می‌دهد تا یک سطح نشین یا پهپاد را از راه دور و تنها با حرکت کم دست خود کنترل کنند. ابزار دوم نیز یک لیزر داخلی برای هدف قرار دادن و یافتن مسافت است و سومین ابزار نیز نمایشگری است که وضعیت لباس فضایی فضانورد را نشان می‌دهد.

طبق گفته آژانس فضایی اروپا، مواد لباس فضایی که از آن دستکش‌های مفهومی ساخته شده است می‌تواند به طور بالقوه به لباس‌های فضایی آینده قابلیت خود ترمیمی و ذخیره و برداشت انرژی برای بهره‌وری بیشتر و همچنین کنترل حسگرها، ربات‌ها و نمایشگرها را بدهد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.