افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

تاکید یک حقوقدان بر تقویت نهادهای مدنی برای توسعه فعالیت‌های نوع دوستانه

تاکید یک حقوقدان بر تقویت نهادهای مدنی برای توسعه فعالیت‌های نوع دوستانه

یک حقوقدان گفت: تقویت نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم نهاد و حمایت دولت از آنها برای ادامه حیات و توسعه فعالیت‌های نوع دوستانه آنها می تواند نقش بسزایی در سامان دهی کمک به نیازمندان در سطوح مختلف داشته باشد.

سیدمهدی حجتی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با رزمایش کمک به نیازمندان گفت: تدابیری از این قبیل می تواند در کوتاه مدت آثار محسوس و مثبتی در جامعه ایجاد کند و بخشی از مشکلات نیازمندان را به صورت مقطعی رفع کند لیکن در صورتی که چنین تدابیر و رهنمودهایی با هدف فقر زدایی در کشور و به صورت سازمان یافته و مدون اجرایی شود، می تواند در دراز مدت باعث کاهش چشمگیر فاصله طبقاتی در کشور شود.

این عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه کمک به نیازمندان ضمن آنکه یک تعهد اخلاقی است، در زمره نسل سومی های حقوق بشر و از مصادیق حقوق همبستگی است، افزود: شکی وجود ندارد که مساعدت به نیازمندان در هر جامعه ای بالاخص جامعه ایران که مبتنی بر اصول و شعائر اسلامی است، مبتنی بر اصل برادری بوده و برای تحقق آن نیاز به تلاش همه عوامل اجتماعی یعنی مردم، دولت، سازمان های عهده دار ارائه خدمات عمومی غیر دولتی و نهادهای مدنی است.

وی افزود: تقویت نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد و حمایت دولت از آنها برای ادامه حیات و توسعه فعالیت های نوع دوستانه آنها می تواند نقش بسزایی در سامان دهی کمک به نیازمندان در سطوح مختلف داشته باشد.

حجتی افزود: یکی از مظاهر پررنگ زمامداری حضرت علی (ع) رسیدگی به وضعیت نیازمندان بود که از طریق در نظر گرفتن دو نوع کارکرد عام و خاص برای بیت المال مسلمین و اختصاص کارکرد خاص به تأمین نیاز فقرا و مستمندان و از کار افتادگان، مانع از در مضیقه قرار گرفتن افراد تهیدست می شدند؛ لذا همین شیوه می تواند امروز چراغ راهی برای زمامداران امروز ما در کشور باشد.

این وکیل دادگستری خاطر نشان کرد: بنیادهای خیریه و سازمان های مردم نهادی که موضوع آنها ارائه خدمات تبرعی به نیازمندان و مساعدتهای مادی و معنوی به تهیدستان است، می تواند نقش پررنگی در کنار دولت برای کمک به نیازمندان ایفا کنند؛ لذا تقویت نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد و حمایت دولت از آنها برای ادامه حیات و توسعه فعالیت های نوع دوستانه آنها می تواند تأثیر بسزایی در سامان دهی کمک به نیازمندان در سطوح مختلف داشته باشد.

حجتی افزود: موضوع کمک به نیازمندان نباید به مسائل حزبی و سیاسی گره بخورد و رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد زیرا در این صورت، اصل موضوع با چالش مواجه شده و ممکن است در فضای رقابت های سیاسی و حزبی به عنوان ابزار و وسیله ای برای پیشبرد برخی از اهداف و اغراض سیاسی مورد استفاده قرار گرفته و بعد معنوی انسان دوستانه آن کم رنگ شود وانگیزه خیرخواهانه اشخاصی را که در این زمینه قصد مساعدت و همکاری دارند از بین ببرد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر که کشور به واسطه شیوع ویروس کرونا در وضعیتی نسبتاً فوق العاده قرار دارد و همین امر به معیشت و وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده ها لطمه وارد آورده است؛ طبیعی است که بر تعداد افراد نیازمند نیز در کشور افزوده شده و باید الگویی مناسب برای تأمین معیشت افرادی که از این وضعیت آسیب می بینند پیاده سازی شود و از تمامی ظرفیت کشور در این زمینه بهره برداری شود و الا آثار اجتماعی این پدیده تا مدتها گریبان‌گیر کشور خواهد بود.

انتهای پیام 

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.