افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.salamatnews.com

1399/01/29

چشم‌اندازتان برای دوره پساكرونا چه خواهد بود؟

چشم‌اندازتان برای دوره پساكرونا چه خواهد بود؟

سلامت نیوز:اگر بعضی از كارمندان و كارگران چه دولتی و چه غیردولتی كه همیشه در نوروز بین روزهای 5 تا 12 فروردین هم سر كار حاضر می‌شدند بسیاری از شاغلان تعطیلاتی طولانی‌مدت كه گاه تا 3 هفته به طول می‌انجامید را تجربه می‌كردند. همین طولانی‌شدن تعطیلات آن هم در ابتدای سال موجب تغییر عادت‌هایی در سبك زندگی می‌شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،در نتیجه بعد از پایان تعطیلات نیز این تغییر عادت‌ها و برگشت به شیوه سابق موضوع دست و پنجه نرم‌كردن آدم‌ها با خود بود. ساده‌ترین مثال این تغییر رویه جابه‌جا شدن ساعت خواب یا طولانی‌شدن آن بود زیرا دیگر قرار نبود سر ساعت خاصی در محل كار حضور یابیم.

حالا این تغییر سبك زندگی از پیش از نوروز 99 با شیوع كرونا و اجرای برنامه‌های دوركاری عمق بیشتری به خود گرفت. مردم ساعت‌های بیشتری در خانه ماندند و كم‌كم وضعیت ماندن اجباری در خانه موجب شد رفتارهای جدیدی برای گذر از یكنواختی به كار بگیرند.

بسیاری از این تغییرها را همه كسانی كه در شبكه‌های اجتماعی عضو هستند باخبر شدند. دوستان‌شان با گرفتن فیلم و عكس از تجربه‌های جدید و انتشار آن در «استوری» اینستاگرام یا گروه‌های دوستان و اقوام مطلع‌شان كردند. خیلی‌ها دست به كار آشپزی شدند در حالی كه پیش‌تر آشپزی نمی‌كردند. بعضی‌ها شروع به انتشار عكس‌های قدیمی خود و دوستان‌شان كردند تا هم خاطره‌ها را باهم تقسیم كنند و هم از دوستان‌شان به این شیوه حالی بپرسند.

برخی كه از قبل هم اهل دیدن فیلم و سریال بودند از تجربه‌های این مدت خود گفتند و همین موجب شد خیلی‌ها بنشینند و فیلم و سریال‌هایی ببینند كه قبلا برای دیدنش وقت نمی‌گذاشتند.

مطالعه هم جایی در این تغییر عادت‌ها پیدا كرد. در همه این مدت شبكه‌های اجتماعی ویترینی برای ثبت و خبررسانی از این تجربه‌های خانه‌نشینی بود. در همین مدت هشتگ‌هایی هم برای این به‌ اشتراك‌گذاری‌ها پیشنهاد شد و مشخصا در اینستاگرام یك طرح كه در آن ماندن در خانه نوشته شده بود همه این حلقه‌ها را به هم پیوند می‌داد تا شما از همه تجربه‌های ماندن در خانه باخبر شوید.

«stay home» نشان این «استوری‌»ها شده بود. هشتگ خانه بمانیم و خانه می‌مانیم دیگر عبارات پیوند‌دهنده این تجربه‌ها بود. حالا كه به آخر فروردین رسیده‌ایم و بسیاری از مشاغل هنوز مجبورند متوقف باشند تا زنجیره احتمال شیوع ویروس كرونا را بشكنند این تغییر رفتار زمان بیشتری برای تبدیل‌شدن به عادت پیدا كرده است. موضوع دوركاری مرتب مورد تاكید قرار گرفته است و اگر این موضوع سبب شود ساعت خواب آنها كه دوركاری می‌كنند جابه‌جا شود پرسش این است كه بعد از این اگر به شرایط عادی برگردیم چه آثاری در زندگی شغلی و فردی خود خواهیم داشت.


رسم شب‌زنده‌داری‌

یكی از مهم‌ترین اتفاقاتی كه در این مدت با آثار ناشی از تصمیم‌هایی كه برای پیشگیری از شیوع كرونا گرفته شده روی داده تغییر ساعت كاری، دوركاری و عدم حضور در مسیر خانه تا كار و برعكس است. به ویژه در تهران این موضوع زمان قابل‌توجهی از اوقات روزانه هر كسی را به خود اختصاص می‌داد. نخستین تاثیر این وضعیت افزایش زمان برای خواب در روزهای عادی بود چون شما دیگر نیاز نداشتی یك ساعت یا بیشتر زودتر بیدار شوی تا زودتر از خانه بیرون بیایی و به محل كار برسی. ممكن است عده‌ای بگویند لزوما این زمان به ساعت خواب اضافه نشد.

این تغییر را بسیاری برای انجام كارهای خود به كار گرفتند. یك زمان برای رفتن به محل كار و یك زمان برای برگشت به محل كار در اوقات روزانه ما زنده شد. با این حال آنچه در این مدت و به ویژه با تعطیل بودن بسیاری از مشاغل شاهد بودیم بیدار بودن تا صبح بوده است. برخی به دلیل آنكه می‌توانستند تا ساعت بیشتری بخوابند این تغییر را تجربه كردند و عده‌ای دیگر شب‌ها به دیدن سریال و فیلم می‌نشستند و گاه همه قسمت‌های یك سریال را پی در پی تماشا می‌كردند.

این وضعیت یك مزیت داشت؛ میزان تماشای فیلم و سریال به عنوان كالاهای فرهنگی بیشتر شد اما از معایبش اینكه برای تغییر رفتار خواب چه انرژی‌ای باید صرف می‌شد؟هنوز آمار و اطلاعاتی از زمان صرف‌شده برای دیدن فیلم و سریال‌هایی غیر از آنچه تلویزیون یا شبكه‌های ماهواره‌ای پخش می‌كردند به دست نیامده و مرجعی نیز در این باره بررسی‌ای انجام نداده است.

شاید بتوان از وب‌سایت‌هایی كه این مدت مرجع پخش فیلم یا دانلود بودند بتوان برای به دست آوردن تخمینی در این زمینه بهره برد. آنچه از مشاهده‌های شخصی حاصل شده و در همین گپ و گفت‌های خودمانی از حال هم باخبر شده‌ایم اینكه «شب‌زنده‌داری» عادت این روزها شده است و خیلی‌ها كه اهل دیدن فیلم و سریال نبوده‌اند وقت‌شان را با تماشا پر كرده‌اند. اگر این عادت بتواند در روزهای پس از كرونا هم مدیریت شده و حفظ شود می‌تواند آثار مثبتی در جامعه در درازمدت به همراه داشته باشد اما به شرط آنكه ساعت خواب و رسیدن به سر كار را تحت‌تاثیر قرار ندهد.

دوركاری مرخصی نیست

در ایران موضوع و مفهوم «دوركاری» چندان مرسوم و معمول نشده است. گرچه با رشد و توسعه روزافزون دسترسی به اینترنت كسب و كارهای وابسته به آن این مفهوم را به درون سیستم خود بردند و برایش ساز و كارهایی تدارك دیدند اما هنوز در فرهنگ رسمی كار این شیوه جا نیفتاده و مقررات یا استانداردی نیافته است. در همین مدت از طریق شبكه‌های اجتماعی بر چگونگی انجام دوركاری و نیازهای آن هم تاكید می‌شد و از جمله مواردی كه دوركاری را توصیف می‌كرد ویدیویی بود كه در روزهای تعطیلی به سبب جلوگیری از شیوع ابتلا به ویروس كرونا دست به دست می‌شد.

در این ویدیو توصیه‌هایی گوشزد می‌شد از جمله آنكه برای دوركاری الزاماتی باید در خانه فراهم باشد. از آن جمله اینكه باید میز و كامپیوتری متصل به اینترنت فعال باشد كه فرد بتواند هم‌زمان با ساعتی كه قرار است دوركاری كند در آنجا مستقر باشد. در گروه‌های مجازی چه اطلاعاتی را ذكر كند یا نكند نكته دیگری بود كه تاكید می‌شد. مثلا اینكه در گروه از احوالپرسی‌های معمول و انتشار مطالب غیرمرتبط خودداری شود تا اصل موضوع كه «كار» است به حاشیه نرود.

با این حال مطرح شدن دوركاری و تسری آن به مشاغل دولتی و مشاغلی كه وابسته به اینترنت نبودند فرصتی ایجاد كرده كه پس از كرونا بتوانیم این سبك و شیوه كاری را استانداردسازی كرده یا به مدل خودمان بومی‌سازی كنیم تا از آن بهره‌مند شویم. شاید یكی از آثار آن بتواند بر ترافیك شهرهای‌مان تاثیر بگذارد و شاید در تهرانی كه از آلودگی‌ هوای ناشی از ترددهای بسیار رنج می‌برد راهگشا شود. اما واقعیت این است كه دوركاری مساوی با آن نیست كه در خانه به اصطلاح «شولكس» كرده باشیم و خیال‌مان آسوده باشد كه با شلوارك و لباس خانه حالا یك دستی هم به موبایل یا لپ‌تاپ می‌زنیم تا كاری كرده باشیم.ماجرای كار كردن قواعد خاص خود را دارد و اصلا شوخی‌بردار نیست و نمی‌توان با راحتی آن را آمیخت!

بازگشت به گذشته‌ها

از آنجا كه آمارهای رسمی درباره تجربه‌های در خانه ماندن برای پیشگیری از شیوع ویروس كرونا مستندنگاری یا استخراج نشده باز هم به مشاهده‌های‌مان از زندگی دور و اطرافیان‌مان وابسته است. بسیاری از این تجربه‌ها را در همان استوری‌های اینستاگرام دیده‌ایم. مثلا پختن نان در خانه. طبخ پیتزا در خانه.

تهیه بسیاری از اقلامی كه ما آنها را آماده می‌خریدیم. شاید مزیت شیوع كرونا همین باشد كه ما در شیوه‌های ناسالم در زندگی‌مان و استفاده بسیار از محصولاتی كه مواد نگهدارنده دارند یا موادشیمیایی در آنها بسیار استفاده شده تجدیدنظر كنیم. البته زندگی مدرن و صرف زمان در ترافیك و مشغله‌های مختلف فرصت‌های ما را محدود كرده بودند. اگر به دوره پس از كرونا ارتقا پیدا كردیم! باید ببینیم باز هم همان‌قدر در ترافیك و مشغله‌ها گرفتار می‌شویم یا نه.

اما دست‌كم در این مدت متوجه شدیم قابلیت‌های بسیاری داشته‌‌ایم كه آنها را به كار نمی‌بستیم یا تجربه‌هایی جدید می‌توانستیم كسب كنیم كه مشغله‌های‌مان اجازه نمی‌دادند. بنابراین خوب است اگر بتوانیم از همین حالا برای روزهای پساكرونا بنشینیم و فكر كنیم كه چه رفتارهایی را می‌توانیم به زندگی روزانه خود اضافه كنیم. چه اشكالی دارد از این به بعد روزهایی را اختصاص دهیم به طبخ خیلی از خوراكی‌ها و محصولات نیازمند فرآوری در خانه و سعی كنیم روش‌های سالم زیستن را در زندگی‌مان برجسته كنیم.


پساكرونا و سبك‌های زندگی

مسلما موضوعی عالم‌گیر را می‌توان عمیق‌تر از یك ویروس و بیماری حاصل از ابتلا به آن دید و ارزیابی كرد. شاید در این مدت هم در همین شبكه‌های اجتماعی خوانده باشیم كه آنچه به واسطه شیوع ویروس كرونا در حال رقم خوردن است یك تغییر اساسی در جهان است. شكسته شدن شیوه‌های سنتی و كهنه‌ای در بسیاری از كارهای ما. سخن از شیوه‌های مالی و بانكداری هم حتی به میان آمد.

بحث احیای محیط‌زیست و نفس‌كشیدن حیات‌وحش مطرح شد. جامعه‌شناسان باید پا پیش بگذارند و در این راه زودتر برای مردم نشانه‌گذاری و در این موضوع تولید دانش كنند كه شكستن شیوه‌های كهنه نیازمند جایگزینی با چه چیزهای جدیدی باید همراه شود.

«سعید معیدفر» جامعه‌شناس پیش‌تر چندان به این مساله امیدوار نبود و می‌گفت تغییر سبك زندگی بیشتر برای قشر «فرهنگی» جامعه ممكن است و آنها كه بار زندگی بر دوش‌شان سنگینی می‌كند، چندان فرصتی برای خانه‌نشینی ندارند و به جبر نان، نمی‌توانند چندان تغییری در شیوه زیست هرروزه خود بدهند.

اما «شیرین شاهرخی» روانپزشك در این باره می‌گوید كه مهم‌ترین تغییر در سبك زندگی ما متوجه رعایت بهداشت فردی است و این تغییر پس از روزگار شیوع كرونا با ما خواهد بود. شاید حرف معیدفر درست باشد كه فعلا باید منتظر باشیم ببینیم كرونا بر سر زندگی ما چه می‌آورد و بعد تصمیم بگیریم. اما می‌توان جور دیگری هم به موضوع نگریست و از همین حالا برای پس از كرونا چاره‌اندیشی كرد یا راهگشایی.


متاثر از كرونا

حالا كه كرونا بیشتر قاره‌های جهانی كه روی زمین می‌شناسیم را درنوردیده بیشتر می‌توانیم به این نكته توجه كنیم كه «كرونا» جهان و تاریخ را به قبل و بعد از خود تقسیم خواهد كرد. دست‌كم همه مردم اعم از جوان و پیر یا زن و مرد یا غنی و فقیر از آن متاثر شدند. همین ما روزنامه‌نگارها از شیوع كرونا آسیب جدی دیده‌ایم و در ایران با چالش سنگین و نفسگیری مواجهیم كه سرنوشت روزنامه‌های كاغذی چه آینده‌ای خواهند داشت.

بنابراین بنا داریم از این به بعد در ستون یا صفحه‌ای مشخص به آثار اجتماعی و فرهنگی شیوع كرونا بپردازیم و از تجربه‌های شخصی مردم یا جامعه روایت كنیم و ببینیم چه عادت‌هایی را شكستیم و حالا از این به بعد چه رفتارها یا عادت‌هایی را می‌خواهیم در پیش بگیریم.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.