افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.salamatnews.com

1399/01/28

مصرف 20 درصد خون‌های اهدایی کشور برای بیماران خاص

مصرف 20 درصد خون‌های اهدایی کشور برای بیماران خاص

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: 20 درصد خون‌های اهدایی کشور که بصورت کاملا داوطلبانه صورت می‌گیرد، صرف برای بیماران خاص می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،بشیر حاجی‌بیگی افزود: در برخی استان‌های کشور نیاز به خون و فرآورده‌های آن برای بیماران خاص مانند تالاسمی ها و بیشتر است، استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، بندرعباس و بوشهر از جمله این استان‌ها هستند که نزدیک به 20 درصد کل خون‌های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و بیماران تالاسمی می‌رسد.


تهران پرمصرف‌ترین شهر از نظر مصرف خون و فرآورده‌های آنسخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در سال گذشته، سه میلیون و 494 هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز، پلاسما و پلاکت در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد که بیشترین مصرف خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان‌های تهران با 790 هزار واحد خون بود.


وی ادامه داد: سپس فارس با 288 هزار واحد خون و خراسان رضوی با 263 هزار واحد خون در رده‌های بعدی قرار دارند و باید توجه کرد که کلان شهر تهران با داشتن 160 بیمارستان و مرکز درمانی پرمصرف ترین شهر کشور از نظر مصرف خون و فرآورده های آن محسوب می شود.


حاجی‌بیگی تاکید کرد: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن در اورژانس و بیمارستان‌های تهران هیچ مشکلی نداریم، البته باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه و همیشگی است و بنابر این به صورت روزانه به حضور اهدا کنندگان خون نیاز داریم و باید توجه کرد که 25 درصد خون اهدایی در کشور در تهران مصرف می شود.


وی خاطرنشان کرد: در حالیکه تنها 16 درصد خون های اهدایی در تهران اهدا می‌شوند و در حال حاضر میزان ذخایر خون در کشور در حد قابل قبول است و اهداکنندگان جوان و مستمر(با حداقل سابقه دو بار اهدای خون در سال) می‌توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل به مراکز انتقال خون که نشانی آها درپایگاه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون ایران و همچنین اداره کل انتقال خون استان تهران درج شده، مراجعه کنند.


سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: اهدا کنندگان خون توجه داشته باشند که هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون برای بار اول حتما کارت ملی به همراه داشته باشند و از افرادی که اهداکنندگان مستمر خون هستند، کارت شناسایی معتبر هم پذیرفته می‌شود.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.