افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.salamatnews.com

1399/01/28

رعایت فاصله اجتماعی را جدی بگیرید

رعایت فاصله اجتماعی را جدی بگیرید

سلامت نیوز: كاهش آمار متوفیان كووید 19 به دومین روز رسید. دیروز سخنگوی وزارت بهداشت در اعلام آمار روزانه مبتلایان، بهبود یافتگان و متوفیان كووید 19 در كشور، خبر داد كه تاكنون 76 هزار و 389 نفر در كشور به‌طور قطعی به كووید 19 مبتلا شده‌اند كه از این تعداد، 49 هزار و 933 نفر، بهبود یافته و 4 هزار و 777 نفر هم فوت كرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رونامه اعتماد ،به گفته كیانوش جهانپور، تعداد متوفیان ظرف بازه زمانی 26 فروردین تا 27 فروردین، برای دومین روز متوالی دو رقمی شد و به 94 نفر كاهش یافت چنان كه در فاصله ظهر 25 فروردین تا روز پس از آن هم، تعداد متوفیان 98 نفر بود.

فرضیاتی كه حالا می‌توان در مورد علت كاهش تعداد قربانیان بیماری مطرح كرد این است كه ترس و نگرانی مردم از ابتلا به بیماری، جای خود را به پیگیری زودهنگام علائم مرتبط با ابتلا به بیماری‌های تنفسی داده و حالا، مراجعات زودهنگام افرادی كه علائم مشكوك آلودگی به ویروس كرونا در خود می‌بینند، برخلاف اولین هفته‌های شیوع ویروس كرونا در كشور افزایش یافته و بنابراین، افرادی كه ابتلای قطعی دارند، زودتر و قبل از رسیدن به فاز حاد و غیرقابل بازگشت بیماری، شناسایی شده و تحت مراقبت و درمان قرار می‌گیرند كه این اتفاق، آمار مرگ بر اثر حاد شدن بیماری را كاهش داده است.

فرض دیگر هم رعایت نسبی توصیه‌های متولیان سلامت و خودداری مردم از ترددهای غیرضروری در اماكن عمومی و در نهایت، كاهش ملایم شیب ابتلاست كه این اتفاق، كاهش تعداد موارد حاد منجر به فوت را هم به دنبال داشته است .

آنچه هم كه خارج از چارچوب فرضیات باید مورد توجه باشد، نتایج مثبت آزمون و خطای 58 روزه درمانگران و متولیان نظام سلامت برای دستیابی به تاثیرگذارترین روش‌های درمانی و پیشگیری از فعالیت ویروس كروناست كه تا امروز هم این روش‌ها و از جمله كارآزمایی بالینی برخی داروها، رژیم 3 یا 4 دارویی كه در هفته‌های نخست شیوع ویروس در برخی مراكز درمانی به كار گرفته شد و همچنین، پلاسمادرمانی كه اخیرا برای برخی مبتلایان نتیجه موثر و بهبودی به دنبال داشته، چندان ناامیدكننده نبوده است.

مسوولان وزارت بهداشت هم از این كاهش ابراز خوشحالی می‌كنند اما درباره اعلام علنی این خوشحالی بسیار محتاط هستند و توصیه‌ها و هشدارهای‌شان را ظرف این روزها حتی پررنگ‌تر كرده‌اند و می‌گویند كوچك‌ترین بی توجهی به توصیه‌های خودمراقبتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، می‌تواند موج دوم شیوع ویروس و آن هم با شدتی بیشتر و مرگبارتر را در جامعه رقم بزند.

علیرضا زالی؛ فرمانده ستاد مدیریت بیماری كرونا در شهر تهران، روز دوشنبه خبر داده بود كه ظرف روزهای آغازین هفته، میزان مراجعه به بیمارستان‌ها، 5 درصد كاهش داشته اما حمید سوری؛ اپیدمیولوژیستی كه دیروز با ایرنا صحبت كرده، می‌گوید كه شرایط شیوع ویروس و الگوی ابتلا در روزهای آینده و به خصوص از ابتدای اردیبهشت ماه كه قرار است طرح فاصله گذاری هوشمند در تهران هم اجرایی شده و پایتخت به دنبال بازگشایی مغازه‌ها و آغاز فعالیت بسیاری اصناف كم خطر، دوباره با ازدحام و تراكم جمعیت عمومی مواجه باشد، بستگی صددرصدی به نحوه مواجهه افراد دارد به این معنا كه اگر مردم، در روزهای آتی هم همان‌گونه كه تا امروز مراعات نسبی داشتند،

به رفتارهای محتاطانه خود برای خودداری از ترددهای غیرضروری و رعایت خودمراقبتی‌ها ادامه دهند، شانس ابتلا در جمعیت عمومی - غیر از گروه‌های پرخطر مثل افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای كه همیشه بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های ویروسی هستند- كاسته خواهد شد.از روز شنبه، اصناف كم خطری كه با ثبت نام در «سامانه ثبت نام اصناف و صنایع» مجوز بازگشایی از وزارت بهداشت گرفته‌اند، فعالیت خود را پس از یك ماه تعطیلی در پایتخت از سر می‌گیرند.

تاكید این روزهای متولیان حوزه سلامت متوجه لزوم و ضرورت رعایت تمام هشدارها و تاكیدهای مكرر درباره رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط شهروندان است چرا كه ویروس كرونا هنوز با بیشترین قدرت در سطح شهرها در حال فعالیت است. دیروز ایرج حریرچی؛ معاون وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از مشاهده برخی تصاویر و شواهد درباره نادیده گرفتن خودمراقبتی‌ها و حفظ فاصله اجتماعی در سطح جامعه و توسط برخی شهروندان، به صراحت از بابت ماندگاری ویروس در كشور تا مدتی نامعلوم ابراز نگرانی كرد و گفت:

«ما نگران وضعیت كل كشور هستیم چون با وجود نتایج مثبت حاصل از اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، حالا نشانه‌های جدی از حضور غیرضرور مردم در سطح شهر و بازار و همچنین حضور مردم برای قدم زدن و افزایش آن را شاهد بوده و نگران آن هستیم كه در آینده اثر این حضور را ببینیم. همچنان از مردم می‌خواهیم كه به شعار درخانه می‌مانیم پایبند باشند و دید و بازدیدها و ترددهای غیرضرور را به حداقل برسانند تا بتوانیم در ماه اردیبهشت ابتلا به ویروس را كاهش دهیم.

مردم حداقل به فرزندان‌شان كه در حوزه سلامت كار می‌كنند رحم كنند چرا كه این افراد دو ماه است كه كار طاقت فرسا انجام می‌دهند.» دیروز علیرضا رییسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت هم ضمن اشاره به تفاوت میزان سرایت و شیوع ویروس كرونا در تمام نقاط كشور، بر ضرورت قطع زنجیره كرونا در فاز دوم فاصله‌گذاری اجتماعی (فاصله گذاری هوشمند) تاكید كرد و هشدار داد كه دستیابی به مدیریت نسبی بر شیوع ویروس، به معنای خروج از بیماری نیست بلكه كوچك‌ترین سهل‌انگاری، كشور را با پیك مجدد بیماری درگیر خواهد كرد.

رییسی با اعلام اجرای غربالگری 60 الی 80درصدی در تمام استان‌های كشور و كاهش 60درصدی مراجعات غیر ضروری مردم نگران به بیمارستان‌ها گفت: «با توجه به محدودیت تعداد تست، فعلا برآورد دقیقی از آمار واقعی مبتلایان ممكن نیست و قطعا، مواردی كه كشف كردیم هم، آمار واقعی نیست بلكه موارد قطعی شده است. امكان برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس كرونا در هیچ كشوری ممكن نیست و قطعا، آمار واقعی از تعداد مبتلایان با علائم خفیف یا حتی افراد ناقل ویروس، بیش از آمار رسمی است اما چون در مورد ویروس كرونا، هنوز شناخت كافی نداریم، برآورد قطعی هم در مورد تعداد مبتلایان ممكن نیست.

ضمن آنكه شیوع بیماری هنوز ادامه دارد و درصد زیادی از بیماران هم بدون علامت هستند كه در چنین شرایطی، یكی از راه‌ها آزمایش تمام افراد برای برآورد شیوع است ولی به دلیل كمبود تست تشخیصی، چنین امكانی وجود ندارد. فرض كنید 5 درصد جامعه، از بابت آلودگی به ویروس، مثبت باشند. در این صورت باید 70 میلیون تست انجام دهیم تا 3.5 میلیون نفر مبتلا را شناسایی كنیم، اما باید دید این مثبت بودن چقدر موثر است و چه فایده‌ای دارد.»

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.