افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.salamatnews.com

1398/12/25

ایبوپروفن خطر سکته مغزی را افزایش می دهد

ایبوپروفن خطر سکته مغزی را افزایش می دهد

سلامت نیوز: مطالعات اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد مسکن محبوب ایبوپروفن اثرات قابل توجهی روی آنزیم‌های کبد دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، داروی ایبوپروفن جزو خانواده داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است که به طور گسترده برای تسکین درد و تب استفاده می‌شود.
مطالعات نشان می دهد این دارو می‌تواند باعث بروز مشکلات قلبی شود و خطر سکته مغزی را افزایش دهد ولی اطلاعات کمی در مورد تاثیر آن بر کبد وجود داشت.
محققان دانشگاه کالیفرنیا تحقیقات جدیدی را با استفاده از مدل‌های حیوانی در مورد تاثیر ایبوپروفن بر کبد آغاز کردند. این مطالعه برای اولین بار نشان می‌دهد این دارو بیش از حد انتظار باعث تغییر بیان (expression) پروتئین در کبد می‌شود.

ادامه مطالعات نشان می‌دهد ایبوپروفن حداقل 34 مسیر مختلف متابولیک در موش‌های نر را تغییر می‌دهد که شامل مسیرهای درگیر در سوخت و ساز اسیدهای آمینه، ‌ هورمون، ویتامین و تولید اکسیژن فعال و پراکسید هیدروژن در سلول است.
پرکسید هیدروژن عامل آسیب به پروتئین‌ها و سلول‌های کبد است.
ادامه مطالعات نشان می‌دهد تاثیر ایبوپروفن در موش‌های نر و ماده متفاوت است.
این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است، ولی محققان در مورد مصرف این دارو به ویژه در موارد غیر ضروری هشدار می‌دهند.
نتایج این مطالعه در نشریه scientific reports منتشر شده است.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.