افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.salamatnews.com

1398/06/30

آیا ورزش کردن باعث کاهش سرعت آلزایمر می شود؟

آیا ورزش کردن باعث کاهش سرعت آلزایمر می شود؟

سلامت نیوز: یک تحقیق جدید از مفهوم تصویربرداری از مغز نشان می دهد که ورزش کردن چهار یا پنج بار در هفته ممکن است پیشرفت بیماری آلزایمر را در افرادی که قبلاً دارای تولید سمی پروتئین بتا-آمیلوئید بودند به تأخیر اندازد. این مطالعه کوچک نشان می دهد که ورزش هوازی می تواند باعث کاهش روند شناختی آلزایمر شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، ورزش هوازی سلامت مغز افراد دارای نقص خفیف شناختی را حفظ می کند.

به طور کلی ورزش منظم باعث حفظ تمامیت ماده سفید مغز که میلیاردها فیبر عصبی را در بر می گیرد، می شود و با عملکرد اجرایی بهتری همراه است. عملکرد اجرایی به توانایی مغز در برنامه ریزی، سازماندهی و انجام وظایف اشاره دارد.

این تحقیق تأثیر ورزش را در 70 بزرگسال در سن 55 سال و بالاتر بررسی کرده است. شرکت کنندگان دارای نقص شناختی خفیف آمنستیک – شایع ترین شکل اختلال خفیف شناختی که به ویژه در حافظه تأثیر می گذارد، بودند.

مغز شرکت کنندگان همچنین تجمع بتا آمیلوئید داشت – پروتئینی است که در هنگام ساخت تا میزان سمی، نشانگر آلزایمر است.

بنابراین، دانشمندان در این مطالعه تأثیر تمرین هوازی بر حافظه، عملکرد اجرایی، حجم مغز و سطح قشر بتا آمیلوئید را تحت نظر داشتند.

آنها همچنین نتایج کل حجم مغز و حجم مغز هیپوکامپ را به عنوان نتایج ثانویه تحت نظر داشتند. هیپوکامپ در درجه اول با یادگیری و حافظه سروکار دارد و معمولاً آلزایمر به شدت بر روی این منطقه تأثیر می گذارد. دانشمندان شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه تمرین هوازی را انجام دادند، و گروه دیگر مشغول انجام فعالیتهای کنترل کششی و کنترل تنش بودند.

در پایان جلسه، هر دو گروه از لحاظ توانایی شناختی، به ویژه از نظر حافظه و حل مسئله از سطح مشابهی برخوردار بودند.

با این حال، تصویربرداری از مغز مزایای منحصر به فردی را برای شرکت کنندگان که قبلاً اقدام به تولید بتا آمیلوئید و مرتباً ورزش کرده بودند نشان داد.

به طور خاص، در مقایسه با شرکت کنندگانی که اصلاً ورزش نکرده بودند، هیپوکامپ آنها در اندازه بسیار کمتر کاهش یافته بود.

جالب است که مغز شرکت کنندگان آمیلوئید بیشتر از سایرین به ورزش هوازی پاسخ داد.

با این حال، دانشمندان تأکید می کنند که آنها هنوز نمی دانند که آیا ورزش منظم در واقع منجر به مزایای شناختی می شود یا خیر.

منبع: www.medicalnewstoday.com

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.