افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

توافق عراقی‌ها در فضای مجازی برای احیای اعتراض‌های میلیونی جدید

توافق عراقی‌ها در فضای مجازی برای احیای اعتراض‌های میلیونی جدید

فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی درباره احیای اعتراضات مردمی پس از اتمام ممنوعیت رفت‌وآمدها در این کشور در پی شیوع ویروس کرونا و به راه انداختن اعتراضاتی میلیونی با همان خواسته‌های تظاهرات اکتبر گذشته توافق کردند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی21، این طرح فعالان عراقی در حالی کلید خورد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف رایزنی‌های خود را برای تشکیل کابینه موقت که قرار است بستر لازم را برای انتخابات زودهنگام در راستای رفع خواسته‌های تظاهرکنندگان فراهم کند، آغاز کرد.

انگیزه‌های بازگشت

احسان الشمری، رئیس مرکز 'اندیشه سیاسی' در گفت‌وگو با عربی21 اظهار کرد: فعالان قدرت بازگرداندن دوباره اعتراضات با نفرات بسیار زیاد را دارند و بحران اقتصادی وسیعی که در عراق وجود دارد و نیز خدمات بهداشتی و درمانی ضعیف در پی شیوع کرونا در کنار ممنوعیت رفت‌وآمدها بسیار به آنها برای اعتراضات انگیزه می‌دهد.

الشمری گفت: مشوق بزرگتر برای این بازگشت دلسوزانی هستند که پیش از این در پیوستن به اعتراضات تردید داشتند، چراکه این طبقه سیاسی در تحقق یافتن خواسته‌های تظاهرکنندگان و تغییر کابینه عادل عبدالمهدی قدرت‌نمایی بسیاری کردند.

این کارشناس سیاسی عراق در ادامه گفت که بر این باور است از فرخوان‌ها برای بازگشت اعتراضات استقبال بسیار زیادی می‌شود به ویژه اگر تصمیم عبدالمهدی برای کاهش حقوق کارمندان به دلیل بحران مالی موجود در عراق اجرایی شود.

او درباره رایزنی‌های تشکیل کابینه الکاظمی که طبق خبرها چهره‌های مستقل کنار گذاشته شده و با وزرای پیشنهادی فراکسیون‌های سیاسی انجام می‌شوند، گفت: بی‌تردید بازگشت به روال سهمیه‌بندی‌ها بخشی از انگیزه‌های تلاش‌های رهبران جنبش اعتراضی است.

الشمری افزود: مرحله آتی دو مسیر در پیش خواهد گرفت، اولی، حرکت در مسیر حفاظت از خواسته‌های مردمی حتی اگر به صورت تدریجی محقق شوند و دومی اینکه جنبش اعتراضی با این بسیج ساختاری سیاسی ایجاد خواهد کرد و اگر انتخابات زودهنگام برگزار شود، فضایی در دو سطح قانون‌گذاری و اجرایی برای آن فراهم می‌شود.

وی در ادامه گفت: شیوع کرونا علت اصلی عدم حضور معترضان در میدان بوده و به نوعی بخشی از تعهد بهداشتی جدا از فعالیت دولتی بود اما به طور مشخص به نفع دولت عبدالمهدی بود زیرا تا حد زیادی از فشار بر این کابینه که با اتهام‌های قتل تظاهرکنندگان مواجه بود، کاست.

الشمری ادامه داد: در کل اگر خواسته‌های تظاهرکنندگان محقق نشوند، اعتراضات پس از اتمام ممنوعیت رفت‌وآمدها بازخواهند گشت.

احمد الحاج رشید، از نمایندگان پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با این روزنامه با تاکید بر اینکه رایزنی‌های اتاق‌های تاریک برای تشکیل کابینه حاکی از خبرهای خوبی نیستند، هشدار داد، بازگشت به روند سهمیه‌بندی‌ها و تقسیم پست‌ها میان احزاب تشکیل دهنده دولت دوباره منجر به شکل‌گیری تظاهرات خواهد شد.

تظاهرات میلیونی آتی

یکی از فعالان میدان التحریر بغداد در گفت‌وگو با عربی21 از توافق برای برگزاری تظاهرات میلیونی پس از ممنوعیت رفت‌وآمدها و بالا گرفتن تنش‌ها به شکل گسترده در چند روط گذشته به دلیل رایزنی‌هایی که در حال حاضر برای تشکیل کابینه الکاظمی انجام می‌شوند، خبر داد.

این فعال عراقی که ترجیح داد با نام 'احمد' مصاحبه کند، گفت: مساله‌ای که فعالان را به صورت چشمگیری به ازسرگیری با قدرت انقلاب تشویق کرد، تلاش احزاب سیاسی برای نادیده گرفتن خواسته‌های مردم عراق و کشته شدن صدها جوان و زخمی شدن هزاران تن دیگر در راه پایان دادن به سهمیه‌بندی‌های طایفه‌ای و تقسیم پست‌های دولت میان احزاب است.

احمد در ادامه گفت: طبقه سیاسی موجود به هیچ یک از وعده‌ها به تظاهرات پنج ماهه عراقی‌ها که کابینه عبدالمهدی را سرنگون کرده و خواستار محاکمه قاتلان تظاهرکنندگان بود، عمل نکرد و در واقع کسانی که خواستار ازسرگیری انقلاب هستند، همان جوانانی هستند که در تظاهرات‌های قبلی حضور داشتند هرچند که بسیاری از آنها ترور شده و تعداد دیگری از این فعالان بازداشت شدند.

او با اشاره به استقبال گسترده از فراخوان احیای تظاهرات، تاکید کرد: بشارت می‌دهیم مردم عراق با برپایی تظاهراتی میلیونی طبقه سیاسی طایفه‌ای که از 17 سال قبل زمام امور را به دست گرفته و کار را امروز به اینجا رسانده، کنار می‌زنند.

احمد درباره بحران کرونا نیز گفت: این بحران عامل بزرگی برای تشویق شهروندان به حمایت از اعتراضات است زیرا این بحران ضعف امکانات کشور و حجم سرقت منابع آن را فاش کرد و نشان داد به اندازه مبالغی که در بخش بهداشت و درمان هزینه می شود، زیرساخت وجود ندارد و از خانواده‌های روز مزد حمایتی نمی‌شود.

او در پایان نیز گفت: در میدان التحریر بغداد هنوز چادرهای تظاهرکنندگان برپا بوده و تعداد اندکی از آنها آنجا حضور دارند.

در اعتراضات عراق 650 تن کشته و بیش از 27 هزار تن دیگر زخمی شدند.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.