افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/27

افشاگری اسنودن درباره سوءاستفاده دولت‌ها از کرونا و ایجاد "معماری سرکوب"

افشاگری اسنودن درباره سوءاستفاده دولت‌ها از کرونا و ایجاد "معماری سرکوب"

مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا هشدار داد، دولت‌ها می‌توانند از پاندمی کرونا برای حفظ کنترل خود بر مردم و ایجاد "معماری سرکوب" استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، این هشدار ادوارد اسنودن، افشاگر سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در زمانی مطرح شد که مقامات کشورهای مختلف قوانین اضطراری سفت و سختی اعمال کرده، اقدامات نظارتی و شناسایی خود را افزایش داده و حقوق مدنی را به حالت تعلیق درآورده‌اند تا شیوع ویروس کرونا را محدود سازند.

اسنودن همچنین معتقد است که کارشناسان و آژانس‌های اطلاعاتی می‌دانستند که شیوع این بیماری در شرف وقوع است چرا که خودش شخصا گزارشاتی را که برای چنین رویدادی برنامه‌ریزی شده‌اند، خوانده است.

اسنودن از مخفیگاه خود بیرون آمد تا این هشدار را با مردم جهان درباره ویروس کرونا به اشتراک بگذارد. اسنودن در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی vice tv اعلام کرد، دولت‌ها از پاندمی ویروس کرونا سوءاستفاده می‌کنند تا کنترل خود بر مردم را حفظ کنند.

این مصاحبه مجازی نخستین بخش از برنامه 'پناهگاه در محل' (shelter in place) شبکه تلویزیونی vice است که روز پنجشنبه پخش شد.

اسنودن گفت: هم‌زمان با گسترش استبداد و خودکامگی و اعمال قوانین اضطراری، مردم مجبور خواهند شد تا حقوق خود را به منظور نجات از پاندمی کرونا قربانی کنند و مقامات تلاش خواهند کرد تا مدت‌ها پس از پایان پاندمی کرونا این قدرت خود را حفظ کنند.

وی افزود: آیا واقعا باور دارید زمانی که موج اول، موج دوم و موج شانزدهم ویروس کرونا به تاریخ پیوسته باشد، این توانایی‌ها به قوت خود باقی نمانده‌اند؟ مجموعه داده‌ها حفظ و نگهداری نشده‌اند؟ مهم نیست چطور استفاده شود، آنچه در حال ساخت است، معماری سرکوب است.

شیوع ویروس کرونا در دسامبر سال 2019 میلادی از شهر ووهان چین آغاز شد و به سرعت در این کشور و سایر نقاط جهان گسترش یافت. این ویروس اواخر فوریه به آمریکا رسید و ایالت کالیفرنیا نخستین ایالتی بود که قرنطینه اعمال کرد. این ویروس در حال حاضر دست‌کم 42 ایالت آمریکا را درگیر کرده است، به طوری که در این کشور 573 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و 22 هزار و 900 قربانی بر اثر ابتلا به این ویروس ثبت شده است.  

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خاطر رویکرد خونسردانه‌اش درباره اعمال سیاست‌هایی که برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا لازم بودند، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری از مقامات آمریکا اشاره کرده‌اند که ترامپ از خیلی وقت پیش از موضوع ویروس کرونا اطلاع داشت.

اسنودن گفت:‌ این ویروس از سوی دانشمندان و آژانس‌های اطلاعاتی پیش‌بینی شده بود و این مساله که آمریکا و جهان برای این موضوع آماده نبودند، خریداری ندارد. در جهانی که ما در شهرهای پر جمعیت و آلوده آن زندگی می‌کنیم، هیچ چیزی قابل پیش‌بینی‌تر از یک پاندمی و بحران بهداشت عمومی نیست و هر کارشناس، استاد و یا محققی که به این مساله نگاهی بیاندازد، متوجه است که چنین رویدادی در شرف وقوع است.

وی افزود: در حقیقت به عنوان یک خبر دست اول به شما می‌گویم که حتی آژانس‌های اطلاعاتی از این موضوع اطلاع داشتند چرا که آن‌ها عادت دارند گزارشاتی را که برای پاندمی‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند، مطالعه کنند.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.