افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

ارزش سبد نفتی اوپک 39 درصد سقوط کرد

ارزش سبد نفتی اوپک 39 درصد سقوط کرد

گزارش ماهانه اوپک نشان داد ارزش سبد نفتی اوپک در مارس تحت تاثیر وخامت عوامل عرضه و تقاضا در بازار برای سومین ماه متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، ارزش سبد نفتی اوپک در ماه میلادی گذشته 21 دلار و 61 سنت معادل 38.9 درصد کاهش ماهانه داشت و به 33 دلار و 92 سنت در هر بشکه رسید که بزرگترین کاهش ماهانه از اکتبر سال 2008 و پایین‌ترین ارزش ماهانه از سپتامبر سال 2003 بود.

قیمت گریدهای نفتی زیرمجموعه این شاخص تحت تاثیر ریزش شاخص‌های قیمت جهانی و افت شدید قیمت‌های فروش رسمی به شدت تضعیف شدند. قیمت گریدهای نفتی سبک در سبد نفتی اوپک که در تولید نفتا، بنزین و سوخت جت بازدهی خوبی دارند به دلیل نبود تقاضا، کاهش چشمگیری پیدا کردند و قیمت گریدهای نفتی مدیوم و سنگین ترش هم سقوط کرد.

شوک بی سابقه تقاضای جهانی برای نفت و سقوط بازارهای جهانی، بهای معاملات آتی نفت را در اواخر مارس به پایین‌ترین حد در بیش از 18 سال گذشته رساندن و برنامه های محرک اقتصادی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی جهان و همچنین بهبود بازارهای سهام تاثیری در تخفیف نگرانی‌های سرمایه گذاران و محدود کردن نزول قیمت‌های نفت نداشت. شاخص قیمت ice برنت 21 دلار و 75 سنت معادل 39 درصد و وست تگزاس اینترمدیت نایمکس 20 دلار و 9 سنت معادل 40 درصد کاهش ماهانه در مارس داشتند که بزرگترین کاهش از اکتبر سال 2008 بود.

شیوع سریع بیماری کووید 19 و افزایش چشمگیر شمار موارد ابتلا باعث شد بسیاری از کشورهای جهان قرنطینه، محدودیت سفر و فاصله‌گذاری احتمالی را وضع کنند که باعث کندی یکباره فعالیت اقتصادی جهانی و انقباض تقاضا برای نفت به خصوص سوخت‌های حمل و نقل مانند سوخت جت، بنزین و دیزل شد.

در گزارش ماهانه اوپک پیش بینی شده که کاهش تقاضای جهانی برای نفت در نیمه اول سال 2020 ادامه پیدا خواهد کرد اما میزان افت تقاضا به خصوص در نیمه دوم سال همچنان نامعلوم مانده و پیش‌بینی‌ها بین هشت تا 15 میلیون بشکه در روز متغیر هستند. با این حال پیش بینی دبیرخانه اوپک از تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 کاهش 6.8  میلیون بشکه در روز را نسبت به سال 2019 نشان می دهد.

اوپک پیش بینی کرد تقاضا برای نفت این گروه به پایینترین حد در سه دهه اخیر سقوط خواهد کرد، زیرا شیوع کرونا اقتصاد جهانی را فلج کرده و لزوم اعمال کاهش تولید را به خوبی بارز می کند.

طبق گزارش اوپک، تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه دوم کمتر از 20 میلیون بشکه در روز خواهد بود که از اوایل سال 1989 به این طرف بی سابقه محسوب می شود.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.