افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

اثر مثبت کرونا در کاهش انتشار کربن از سوخت فسیلی

اثر مثبت کرونا در کاهش انتشار کربن از سوخت فسیلی

با اعمال محدودیت‌های بی سابقه در زمینه سفر، کار و صنعت به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا، انتظار می‌رود در سال 2020 بزرگترین کاهش تقاضای سوخت‌های فسیلی و در نتیجه کاهش انتشار جهانی کربن ثبت شود.

به گزارش ایسنا، بر خلاف برآوردهای قبلی، کارشناسان اقلیم انتظار دارند انتشار دی اکسیدکربن ناشی ازصنعت سوخت های فسیلی جهان در سال جاری میلادی حدود پنج درصد یا  2.5 میلیاردتن کاهش یابد و به پایین ترین سطح خود طی یک دهه گذشته محدود شود. این میزان کاهش انتشار در یک سال ناشی از یک بحران جهانی، یک رکورد طی 50 سال گذشته محسوب می شود.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی، از اینکه کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای در سال 2020 به عنوان یک پیروزی در حوزه مقابله با تغییر اقلیم تلقی شود، هشدار داده و می‌گوید «این کاهش انتشار  به دلیل افت فعالیت های اقتصادی اتفاق می افتد که در آن هزاران نفر معیشت خود را از دست می‌دهند و در نتیجه اجرای تصمیم های درست دولت ها در حوزه سیاست های اقلیمی آنها نیست».

بررسی رایستاد انرژی که یک شرکت مشاوره و تحقیقاتی انرژی نروژی است، نشان می‌دهد انقباض شدید در تولید ناخالص داخلی جهان و توقف ناگهانی پروازها  و رانندگی می‌تواند باعث شود که تقاضای نفت جهان با افت بیش از پنج برابر کاهش تقاضا ناشی از مالی جهانی بحران در سال 2008 مواجه شود.

اریک هولد ریسو - رییس گروه مشاوران رایستاد انرژی - با اعلام این مطلب گفت: پاندمی کرونا ویروس رویدادی بی سابقه برای بازار های انرژی است که تأثیر قابل توجهی در انتشار کل کربن جهان خواهد داشت. آخرین باری که تقاضای جهانی نفت کاهش یافت مربوط به بحران مالی درسال 2008 تا 2009 بود که تقاضای جهانی نفت با کاهش 1.3میلیون بشکه در روز مواجه شد. اما ویروس کوید 19می‌تواند باعث شود که تقاضای جهانی نفت بیش از پنج برابر آن کاهش یابد.

بر اساس اعلام دبیرخانه اوپک، تحلیلگران برآورد می‌کنند تقاضای جهانی نفت خام در سال 2020 به طور متوسط 11 میلیون بشکه در روز یا چهار میلیارد تن در کل کاهش یابد.

طبق محاسبه رایستاد انرژی، این امر به تنهایی باعث کاهش انتشار 1.8 میلیاردتن دی اکسیدکربن می‌شود. همچنین آنها انتظاردارند کاهش مصرف برق منجر به کاهش2.3 درصدی تقاضا برای گاز طبیعی و زغال سنگ شده و انتشار کربن آنها را به ترتیب200 و 500 میلیون تن در سال کاهش دهد.

بخش عمده ای از افت بی سابقه تقاضای نفت مربوط به صنعت حمل ونقل هوایی جهان خواهد بود. به طور معمول،روزانه 99700 پرواز تجاری در جهان انجام می شود، اما جلوگیری از سفرهای غیرضروری برای مهار شیوع ویروس کوید 19میتواند به سقوط ترافیک هوایی به طور متوسط تقریباً به یک چهارم معمول درطول سال منجر شود. حضور کمتر خودروها در جاده هانیزتقاضا برای بنزین و گازوییل را به طور متوسط 9.4 درصد در طول سال کاهش داده و در نتیجه تقاضای نفت درسال 2020 در بخش حمل و نقل جادهای  به طور متوسط 2.6 میلیون بشکه در روز کاهش می یابد.

تحلیلگران می‌گویند مصرف سوخت ها در بخش حمل و نقل ممکن است در نیمه دوم سال شروع به بازیابی کند، اما این افزایش موجب بازگشت تقاضای جهانی نفت به سطوح سال گذشته نخواهد شد. در واقع، انتظار می رود تقاضای انرژی در چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، ماه آینده چهار ماه پس از شیوع در استان ووهان، روند احیای خود را آغاز کند.

با این حال طبق گزارش رایستاد انرژی، این افزایش تدریجی بوده و تا اوایل ماه سپتامبر به سطح عادی خود باز نخواهد گشت. اگر چه این امر می تواند باعث افزایش آهسته تقاضای جهانی انرژی در نیمه دوم سال 2020 شود، اما انتظار نمی رود که به سطح سال 2019 افزایش یابد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.