افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/29

جان گرفتن دوباره کرونا بورس‌های جهانی را به هم ریخت!

جان گرفتن دوباره کرونا بورس‌های جهانی را به هم ریخت!

بیشتر شاخص‌های بورسی در معاملات امروز با ریزش بسته شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است. با این حال کاهش مرگ و میرها در  ایتالیا و اسپانیا که کانون‌های اصلی درگیر با کرونا در جهان هستند، خبر خوبی محسوب می شود. این دو کشور قرنطینه سراسری را بار دیگر تمدید کردند اما برخی از فعالیت های تولیدی با توجه به کاهش سرعت شیوع بیماری از سر گرفته شده اند. از سوی دیگر اما سرعت شیوع کرونا در برخی از مناطق دیگر مجددا افزایشی شده تا جایی که نرخ مرگ و میر روزانه در آمریکا و انگلیس رکورد زده و شمار مبتلایان در فرانسه و چین مجددا صعودی شده است. 

در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورها برای نخستین بار در طول 60 سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از فعالیت‌های تولیدی در استان‌های مختلف از سر گرفته شده هر چند هنوز پوشیدن ماسک در این کشور اجباری اعلام شده است. در اتریش و دانمارک نیز بخش قابل توجهی از ممنوعیت های کرونایی رفع شد. با این حال برخی کشورها از جمله نیوزلند گفته اند محدودیت ها به قوت خود باقی خواهند ماند. 

در شرایطی که مشخص نیست بازگشت به کار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به ویژه در اقتصادهای بزرگ تر با کاهش محسوس مواجه شده، به ویژه در ایتالیا که اکنون میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول 11 سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این کشور حدودا یک دهم نسبت به اندازه سال قبل خود کوچک تر خواهد شد.

 صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی امسال بیشتر کشورهای جهان تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها منفی شود. به گفته صندوق بین المللی پول، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان منفی سه درصد خواهد بود که بسیار پایین تر از متوسط رشد 3.3 درصدی پیش بینی شده در زمان قبل کرونا است. 

آخرین بار در جریان رکود مالی بزرگ سال 2008 متوسط رشد اقتصادی کشورها منفی و آن هم به تنها منفی 0.1  درصد رسیده بود و همین مساله نشان دهنده جدی بودن ریسک کرونا برای اقتصاد جهانی است. 

ناریتا هایاکی، کارشناس بازار سرمایه در بانک میزوهو گفت: صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است اقتصاد جهانی با یک زمستان طولانی مواجه خواهد بود و این کاملا متفاوت از برآورد قبلی این نهاد است که متوسط رشد سه ماهه اول سال را 5.8 درصد پیش بینی کرده بود. 

تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه هستند. 

یلی دلویچ، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه ' بیرد' گفت: شرکت‌ها واقعا نمی‌دانند که ماه‌های آینده چه پیش خواهد آمد. آن ها هیچ چشم اندازی از میزان تقاضا در سه ماه یا شش ماه آینده ندارند.  

با توجه به محدود بودن ابزارهای در اختیار بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی کشورهای اروپایی با کاهشی محسوس همراه شود. بانک مرکزی اروپا که پیش از این به دلیل نداشتن حضور پررنگ در بازارها با انتقادات شدیدی مواجه شده بود، به زودی از اقدامات محرک خود رونمایی خواهد کرد با این حال بین کشورهای عضو منطقه یورو بر سر راهکارهای مشترک اختلاف نظر زیادی وجود دارد.   

ماسایوکی کیشیگاوا، کارشناس بازار در موسسه «سامومیتو میتسویی» گفت: نشانه هایی از این که در حال ورود به پیک بیماری هستیم، در حال نمایان شدن است اما هنوز باید خیلی مراقب باشیم، چرا که کرونا یک بحران زیستی است، نه یک بحران مالی و همین کار و پیش‌بینی پذیر بودن را دشوار می سازد.  

تاکنون بیش از دو میلیون و 84 هزار و 22 مورد  ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 134 هزار و 669 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 28 هزار و 554 نفر، ایتالیا با 21 هزار و 645 نفر، اسپانیا با 18 هزار و 812 نفر، فرانسه با 17 هزار و 167 نفر و انگلیس با 12 هزار و 868 نفر بوده است.

بانک مرکزی انگلیس به دنبال مشکلات مالی پیش آمده دولت اعلام کرده است که به طور موقت مخارج دولت را تامین خواهد کرد. دولت انگلیس آخرین بار در بحران مالی سال 2008 اقدام به استقراض مستقیم از بانک مرکزی کرده بود و بیشتر از طریق انتشار اوراق قرضه اقدام به تامین مالی مخارج خود می کند.  

قرار است بانک مرکزی انگلیس حدود 200 میلیارد پوند منابع مالی در اختیار دولت قرار دهد اما دولت علاوه بر استقراض از بانک مرکزی به عملیات انتشار اوراق قرضه در بازارهای مالی نیز ادامه خواهد داد. پیش از این نیز وزیر خزانه‌داری از برنامه ریزی برای رساندن میزان مخارج دولت به بالاترین سطح 65 سال اخیر خبر داده بود. در فرانسه نیز دولت این کشور اعلام کرد اعتبار بسته حمایتی خود از اقتصاد در برابر کرونا را 10 میلیارد یورو دیگر افزایش می دهد و به 110 میلیارد یورو می رساند. 

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 1.86 درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح 23 هزار و 504.35 واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی 500» با 2.2 درصد کاهش تا سطح 2783.86 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت 1.44 درصدی در سطح 8393.18  واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

از طرف دیگر به نظر می‌رسد که انگلیسی‌ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این کشور نیز با درخواست‌ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به دلیل شیوع کرونا مخالفت کرده است. مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر از انگلیسی ها خواسته اند به دلیل شیوع کرونا، مهلت مذاکرات را تا پایان سال تمدید کنند.

 در حال حاضر 11 سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی کشورش برای به اشتراک گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی خبر داده است.  

‌انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند که طرف اروپایی تاکنون از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص 'فوتسی 100' بورس لندن با 3.34 درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح 5597.65 واحد بسته شد.

شاخص 'دکس 30' بورس فرانکفورت در آلمان با افت 3.9 درصدی و ایستادن در سطح  10 هزار و 279.67 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص 'کک 40' بورس پاریس با ریزش 3.76 درصدی در سطح 4353.72 واحد بسته شد. در مادرید شاخص 'ایبکس 35' 3.79 درصد پایین رفت و به 6839.50 واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص 'نیک کی 225' بورس توکیو ژاپن با افت 1.33 درصدی تا سطح 19 هزار و 290.29  واحدی پایین رفت. شاخص 'هانگ سنگ' بورس هنگ کنگ 0.77 درصد پایین رفت و در سطح 23 هزار و 959.41 واحد بسته شد.  در چین شاخص 'شانگهای  کامپوزیت' افت 0.1 درصدی را تجربه کرد و در سطح 3793.40  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص 'اس اند پی اس اند ایکس 200' بورس سیدنی با 0.92 درصد کاهش و ایستادن در سطح 5416.30 واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ' تاپیکس' ژاپن نزولی  بود.

نفت

روند معاملات بازار نفت تحت تاثیر توافق کشورهای صادرکننده نفت برای کاهش تولیدات نفتی قرار گرفت. در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت 'وست تگزاس اینتر مدیت' با 0.25 درصد صعود به 19.92 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش 0.79 درصدی به ازای 27.94 دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با جهش 0.72 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1720.50 دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش 1.32 درصدی به ازای 15.87 دلار مبادله شد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.