افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/29

سقوط آزاد لیر ترکیه و روپیه هند

سقوط آزاد لیر ترکیه و روپیه هند

ارزش روپیه به کمترین سطح تاریخ خود رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، افزایش نگرانی فعالان بازار از وضعیت اقتصاد ترکیه پس از انتشار گزارش صندوق بین المللی پول باعث رقم خوردن روز تلخ دیگری برای لیر شد  تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از اوت 2018  رسید. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده رشد اقتصادی امسال ترکیه به منفی پنج درصد و نرخ بیکاری به بالای 17 درصد برسد. 

به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-19 به 1518 نفر، محدودیت های تردد در برخی شهرهای ترکیه وضع شده و در پایتخت حرکت کلیه قطارها متوقف شده است. وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از احتمال اعمال دور تازه ای از قرنطینه سراسری در این کشور از هفته آینده خبر داده است. 

بسیاری از پروازهای داخلی و خارجی نیز در این کشور لغو شده است. شمار مبتلایان به کووید-19 در ترکیه از 70 هزار نفر عبور کرده است.  

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.35 درصد صعود به 6.923 لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از 9 درصد فراتر رود.

ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 42 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 7.569 لیر و هر پوند معادل 8.698 لیر اعلام شد.

هم چنین ارزش روپیه هند نیز به دنبال خبر تمدید قرنطینه سراسری در این کشور توسط نخست وزیر با کاهش محسوس مواجه شد و هر دلار با ثبت نرخ برابری 76.52 روپیه به بالاترین سطح در تاریخ معاصر پولی این کشور رسید. روپیه در برابر دیگر ارزهای مهم نیز کاهش یافت تا جایی که نرخ برابری هر یورو معادل 83.671 روپیه و هر پوند معادل 96.15 روپیه اعلام شد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.