افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.mehrnews.com

1396/11/14

نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم سرما به دام عشایر خسارت نزد

نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم سرما به دام عشایر خسارت نزد

به گزارش خبرنگار مهر، کرمعلی قندالی در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود با اشاره به بحران آب و بروز خشکسالی در کشور گفت: علی رغم کاهش نزولات جوی و بحران خشکسالی به عنوان یک پدیده تاثیرگذار در زندگی عشایر، تشکلها و اتحادیه های عشایری با کمک شرکت پشتیبانی امور دام سعی در تامین نهاده های دامی با قیمت مناسب داشتند و تاکنون 210 هزار علوفه دامی در سراسر کشور توزیع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در کشور افزود: این بیماری خسارتی به طیور عشایر وارد نکرد و فقط مزارع صنعتی درگیر آن بودند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما سالانه 9.5 میلیون دام را از طریق عشایر پروار و وارد بازار می کنیم، افزود: تولیدات عشایر هم اکنون 200 هزار تن است که 25 درصد تولید گوشت قرمز کشور را در بر می گیرد؛ ما نگرانی بابت گوشت قرمز در ایام نوروز نداریم و فقط نگران تاخیر در زمینه توزیع گوشت در بازارها هستیم.

به گفته وی: با تسهیلاتی که به عشایر پرداخت شده عمده استان ها وارد میدان شده و دام ها پروار بندی شده اند و جای هیچگونه نگرانی بابت کمبود گوشت قرمز نیست.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اسکان برخی از عشایر و تغییر شغل این افراد اظهارداشت: بحث اسکان اولویت ما نیست اما یک ضرورت محسوب می شود. خانواده هایی که تمایل به اشتغال جدید دارند، اسکان داده می شوند اما منابع کشور اجازه افزایش قیمت را به عشایر نمی دهد و این قشر سالیان بسیاری است که جمعیتشان ثابت مانده ضمن اینکه تغییر منشاء از دامداری مبنی بر کوچ به دامپروری و کشاورزی اتفاق می افتد اما وظیفه ما حمایت از کوچندگان است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما امروز بالای 60 درصد آب آشامیدنی سالم را در سامانه عرضه می کنیم، گفت: در زمینه ذخیره گوشت قرمز، صنایع دستی، تولیدات عشایری، گردشگری و اشتغال زنان، عشایر را مورد حمایت قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه در سرمای اخیر خسارتی به دامهای عشایر وارد نشده است، گفت: سامانه اطلاع رسانی به سرعت اوضاع جوی را به عشایر منعکس کرد که باعث شد در این زمینه تلفاتی نداشته باشیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بر اساس گزارشاتی که از استان ها رسیده در سال جاری 113 پروژه با اعتبار حدود 8 میلیارد تومان به مناسبت دهه فجر در سطح کشور افتتاح می شود و 6 هزار خانوار از خدمات زیرساختی استفاده خواهند کرد و 1600 شغل جدید ایجاد خواهد شد.

قندالی با اشاره به تسهیلات اختصاص یافته توسط دولت افزود: در بحث تسهیلات و کمک دولت از محل مدیریت بحران حدود 400 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با سود 4 درصد در نظر گرفته شده که تاکنون 250 میلیارد تومان آن تخصیص یافته و در راستای اهداف مصوب، بالای 80 درصد جذب شده است.

به گفته رئیس سازمان امور عشایر کشور: 150 میلیارد تومان نیز برای سال 96 با همان سود مصوب شد که تا سال 97 تخصیص پیدا خواهد کرد ضمن اینکه تاکنون 110 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تامین ذخیره گوشت قرمز جذب شده است.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.