افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.mehrnews.com

1396/11/14

جزئیات تجارت خارجی ایران در 10 ماه گذشته صادرات اندکی بهبود

جزئیات تجارت خارجی ایران در 10 ماه گذشته صادرات اندکی بهبود

به گزارش خبرنگار مهر، کارنامه تجارت خارجی ایران در 10 ماهه منتهی به دی ماه منتشر شد. بر این اساس، ارزش صادرات در دی‌ماه امسال 3 میلیارد و 972 میلیون دلار ثبت شده که نسبت به آذرماه 26 درصد رشد را نشان می‌دهد. این جهش صادراتی منجر به بهبود تراز تجاری کشور در دی‌ماه شده و آن را به منفی یک میلیارد و 262 میلیون دلار رسانده است.

همچنین در آذرماه تراز تجاری کشور منفی 2 میلیارد دلار ثبت شده وحجم تجارت خارجی در 10 ماه منتهی به دی، 78 میلیارد و 417 میلیون دلار شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد سرعت رشد واردات در دی ماه نسبت به آذرماه امسال، کندتر از سرعت رشد صادرات بوده است. از این رو اگرچه همچنان در دی ماه سال‌جاری تراز تجاری منفی است؛ اما فاصله صادرات و واردات نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.

تراز تجاری دی ماه همچنان منفی

بر این اساس، تراز تجاری دی ماه منفی یک میلیارد و 262 میلیون دلار است. درحالی‌که تراز تجاری آذرماه یک میلیارد و 999 میلیون دلار بود. همچنین واردات در دی ماه نسبت به آذرماه رشد حدود 2 درصدی را تجربه کرده؛ اما صادرات با رشد بیش از 26 درصدی روبه‌رو بوده است. روند ارزشی صادرات در چند ماه گذشته نشان می‌دهد صدور کالا در آذر ماه نسبت به آبان ماه با افت 16 و نیم درصدی مواجه بوده و ارزش واردات  رشد 11 درصدی را تجربه کرده است.

همچنین ارزش صادرات در آبان ماه نسبت به مهرماه، 9 درصد کاهش و ارزش واردات نیز 9 درصد رشد داشته است. به نظر می‌رسد جهش ارزی در دی ماه موجب شده تا صادرات فاصله خود را از واردات کاهش دهد و در نخستین ماه فصل چهارم، رشد بیشتری را نسبت به واردات ثبت کند

واردات به 42 میلیارد و 805 میلیون دلار رسید

آمارهای منتشر شده از سوی گمرک نشان می‌دهد در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری 30 میلیون و 491 هزار تن کالا به ارزش 42 میلیارد و 805 میلیون دلار وارد کشور شده و نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی بیش از 10 درصد و به لحاظ ارزشی حدود 22 درصد افزایش داشته است. بر این اساس وزن کالاهای وارداتی در 10 ماه منتهی به دی سال گذشته 27 میلیون و 623 هزار تن و ارزش آن نیز 35 میلیارد و 106 میلیون دلار بوده است.

کارنامه صادرات کالاهای ایرانی نیز نشان می‌دهد که در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری، صادرکنندگان توانسته‌اند 99 میلیون و 309 هزار تن کالا را به ارزش 35 میلیارد و 612 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر کنند. آنچه در مدت زمان مشابه سال گذشته اتفاق افتاده، حاکی از آن است که 107 میلیون و 267 هزار تن کالا به ارزش 36 میلیارد و 456 میلیون دلار به بیرون از مرزهای کشور صادر شده است. مقایسه صدور کالا در 10 ماه منتهی به دی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از افت بیش از 7 درصدی در وزن کالاهای صادراتی و افت بیش از 2 درصدی در ارزش آنها خبر می‌دهد. براساس این آمار، حجم تجارت خارجی ایران در مدت زمان مذکور معادل 78 میلیارد و 417 میلیون دلار و تراز تجاری نیز منفی 7 میلیارد و 193 میلیون دلار رقم خورده است.

در بررسی‌های آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک، فاصله صادرات و واردات در نخستین ماه زمستان کاهش یافته است. به‌گونه‌ای که ارزش واردات در دی ماه 5 میلیارد و 235 میلیون دلار و ارزش صادرات 3 میلیارد و 972 میلیون دلار است که این اعداد حکایت از تراز تجاری منفی یک میلیارد و 262 میلیون دلاری دارد. این درحالی است که در ماه گذشته (آذرماه) تراز تجاری ایران یک میلیارد و 999 میلیون دلار بوده و مقایسه تراز تجاری دو ماه آذر و دی سال‌جاری نشان می‌دهد اگرچه همچنان واردات از صادرات سبقت گرفته اما فاصله آنها در دی ماه کاهش یافته است.

این کاهش فاصله نیز به‌دلیل افزایش حدود 26 درصدی صادرات در دی ماه نسبت به آذرماه است. این درحالی است که در همین مدت، واردات تنها حدود 2 درصد رشد داشته است.   با نگاهی به آمارهای تجارت خارجی در دی ماه سال گذشته، می‌توان شاهد آن بود که ارزش صادرات در آن ماه، 4 میلیارد و 43 میلیون دلار و ارزش واردات نیز 3 میلیارد و 351 میلیون دلار بوده است. حجم تجارت خارجی در این مدت زمان، 7 میلیارد و 394 میلیون دلار بوده و تراز تجاری نیز رقمی معادل 692 میلیون دلار ثبت شده است.

اقلام صادراتی

اقلام عمده صادراتی در 10 ماه منتهی به دی سال 96 شامل میعانات گازی به ارزش 5 میلیارد و 679 میلیون دلار با سهم ارزشی حدود 16 درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 213 میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از 3 درصد، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش 997 میلیون دلار و سهم ارزشی حدود 3 درصد، متانول به ارزش 984 میلیون دلار و سهم ارزشی حدود 3 درصد و سنگ‌آهن هماتیت دانه‌بندی به ارزش 845 میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از 2 درصد بوده است.

آمار صادرات قطعی به تفکیک میعانات گازی، پتروشیمی و سایر کالاها در مدت زمان مورد بررسی نیز نشان می‌دهد صادرکنندگان ایرانی توانسته‌اند 22 میلیون و 446 هزار تن محصولات پتروشیمی را به ارزش 10 میلیارد و 673 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر کنند و سهم ارزشی حدود 30 درصد از ارزش کل صادرات و سهم وزنی حدود 23 درصد از کل وزن صادرات را به خود اختصاص دهند. این درحالی است که آمارهای مدت زمان مشابه سال گذشته حاکی از آن است که 26 میلیون و 548 هزار تن از این کالا به ارزش 11 میلیارد و 726 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است.

مقایسه این دو آمار نشان می‌دهد که صادرات محصولات پتروشیمی در 10 ماه منتهی به دی امسال با افت وزنی بیش از 15 درصد و افت ارزشی حدود 9 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته مواجه بوده است. از سوی دیگر صادرات میعانات گازی نیز همان‌طور که گفته شد سهم ارزشی حدود 16 درصدی را از کل ارزش صادرات از آن خود کرده است. صادرکنندگان ایرانی توانسته‌اند 14 میلیون و 477 هزار تن میعانات گازی با سهم وزنی حدود 15 درصدی را به ارزش 5 میلیارد و 679 میلیون دلار به بازارهای بین‌المللی صادر کنند.

در مدت زمان مشابه سال گذشته 15 میلیون و 783 هزار تن از این کالا به ارزش 6 میلیارد و 190 میلیون دلار صادر شده بود. از این رو صادرات میعانات گازی در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی و ارزشی به‌طور جداگانه افت بیش از 8 درصدی را تجربه کرده است. اما صادرات ایران در سایر کالاها نسبت به دو گروه قبل، وضعیت بهتری دارد. در آمار منتشر شده ماه گذشته، نشانه‌هایی از تغییر گرانیگاه صادراتی به چشم می‌خورد و به‌نظر می‌رسد این روند همچنان تداوم دارد. چراکه از میان سه گروه صادراتی (پتروشیمی، میعانات گازی و سایر کالاها) تنها گروه آخر که مربوط به سایر کالاها از جمله کالاهای صنعتی، کشاورزی، معدنی است، توانسته به لحاظ ارزش رشد داشته باشد.

در آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک که به 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری برمی‌گردد، 62 میلیون و 386 هزار تن کالا (سایر کالاها) به ارزش 19 میلیارد و 260 میلیون دلار صادر شده است که توانسته سهم وزنی حدود 63 درصدی و سهم ارزشی بیش از 54 درصدی را از آن خود کند. در مدت زمان مشابه سال گذشته در این گروه کالاهای صادراتی، 64 میلیون و 937 هزار تن کالا به ارزش 18 میلیارد و 540 میلیون دلار، صادر شده بود. بنابراین مقایسه صادرات سایر کالاها در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری با مدت زمان مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که به لحاظ وزنی افت حدود 4 درصدی و به لحاظ ارزشی رشد حدود 4 درصدی در صدور این دست از کالاها تجربه شده است.

مقصد کالاهای صادراتی ایران

آمارهای جدید گمرک نشان می‌دهد بیشترین کالاهای ایرانی به 5 مقصد چین، امارات، عراق، کره‌جنوبی و هند صادر شده است. پیش از این امارات در رتبه دوم و عراق در رتبه سوم قرار داشت. همچنین افغانستان به جای هند در زمره عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران قرار گرفته بود.

در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری، 28 میلیون و 186 هزار تن کالا به ارزش 7 میلیارد و 422 میلیون دلار به چین صادر شده که سهم وزنی بیش از 28 درصد و سهم ارزشی حدود 21 درصدی را از کل صادرات ایران به خود اختصاص داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات به چین در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی با افت حدود 5 درصد و به لحاظ ارزشی با رشد بیش از 11 درصد مواجه بوده است.

بازار امارات هم در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری، میزبان 14 میلیون و 641 هزار تن کالای ایرانی به ارزش 5 میلیارد و 135 میلیون دلار بوده و توانسته سهم وزنی حدود 15 درصد و سهم ارزشی بیش از 14 درصد را از کل صادرات ایران به خود اختصاص دهد. اما صادرات به این کشور هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ ارزشی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت داشته است. بر این اساس افت بیش 7 و نیم درصدی در وزن و افت حدود 19 درصدی در ارزش صادرات به این کشور در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در کارنامه تجارت خارجی رقم خورده است. 

وزن و ارزش صادرات به عراق هم در مدت زمان مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری، 10 میلیون و 585 هزار تن کالا به ارزش 5 میلیارد و 40 میلیون دلار به این کشور همجوار صادر شده که سهم وزنی حدود 11 درصدی و سهم ارزشی بیش از 14 درصدی را از کل صادرات کشور به خود اختصاص داده است. اما این میزان صادرات به عراق، نسبت به 10 ماه منتهی به دی سال 95 با افت وزنی بیش از 13 درصد و افت ارزشی حدود یک درصد مواجه بوده است.

صادرکنندگانی که کالاهای ایرانی را به کره‌جنوبی صادر کرده‌اند، توانسته‌اند 8 میلیون و 284 هزار تن کالای ایرانی را به ارزش 3 میلیارد و 412 میلیون دلار به بازارهای این کشور آسیایی وارد کنند. سهم صادراتی این کشور از کل صادرات 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری به لحاظ وزنی بیش از 8 درصد و به لحاظ ارزشی بیش از 5/ 9 درصد است. صدور کالا به کره‌جنوبی در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، برخلاف صادرات به کشورهای نامبرده، هم به لحاظ وزنی و هم به لحاظ ارزشی رشد داشته است. بر این اساس رشد بیش از 39 درصدی در وزن و رشد حدود 33 درصدی در ارزش صادرات به کره‌جنوبی، در کارنامه تجارت با این کشور ثبت شده است.

صادرات 8 میلیون و 330 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 277 میلیون دلار به هند، موجب شده تا این کشور آسیایی به جای افغانستان در زمره عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران قرار گیرد و سهم وزنی بیش از 8 درصد و سهم ارزشی بیش از 6 درصد را از کل صادرات به خود اختصاص دهد. صدور کالا به این کشور در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی رشد بیش از 5 درصدی و به لحاظ ارزشی افت حدود 3 درصدی را تجربه کرده است. متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در مدت زمان مورد بررسی 359 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از 5.5 درصد رشد داشته است.

عمده‌ترین کالاهای وارداتی

اقلام عمده وارداتی در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری شامل «قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف 8703 بنزینی با حجم سیلندر 2000 سی سی با ساخت داخل 14 تا کمتر از30 درصد به استثنای لاستیک» به ارزش یک میلیارد و 401 میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از 3 درصد، «ذرت دامی» به ارزش یک میلیارد و 251 میلیون دلار و سهم ارزشی حدود 3 درصد، «برنج» به ارزش یک میلیارد و 26 میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از 2 درصد، «لوبیای سویا» به ارزش 775 میلیون دلار و سهم ارزشی حدود 2 درصد و «وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 سی‌سی تا 2000 سی‌سی به جز آمبولانس و هیبریدی» به ارزش 683 میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از یک و نیم درصد بوده است.

کشورهای عمده طرف معامله به لحاظ ارزش در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری نیز عبارتند از چین، امارات، کره‌جنوبی، ترکیه و آلمان. بر این اساس کره‌جنوبی که پیش از این در رتبه چهارم قرار گرفته بود،‌ در آمار جدید در رتبه سوم قرار گرفته است.

در مدت زمان مذکور 3 میلیون و 809 هزار تن کالای چینی به ارزش 10 میلیارد و 229 میلیون دلار به ایران وارد شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی رشد بیش از 5 درصد و به لحاظ ارزشی رشد بیش از 21 درصد را ثبت کرده است. همچنین 4 میلیون و 978 هزار تن کالای اماراتی به ارزش 7 میلیارد و 787 میلیون دلار در کارنامه واردات از این کشور ثبت شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی رشد بیش از 18 درصد و به لحاظ ارزشی رشد حدود 42 درصد را ثبت کرده است. کره‌جنوبی با واردات یک میلیون و 215 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 974 میلیون دلار در رتبه سوم قرار دارد و واردات این کشور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد وزنی نزدیک به یک درصد و رشد ارزشی نزدیک به 6 درصد را تجربه کرده است.

یک میلیون و 542 هزار تن کالای ترکیه‌ای به ارزش 2 میلیارد و 605 میلیون دلار نیز حاصل واردات از این کشور همجوار است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود 16 درصد به لحاظ وزنی و بیش از 18 درصد به لحاظ ارزشی رشد داشته است. تنها کشور اروپایی که در ردیف عمده‌ترین واردکنندگان به ایران قرار دارد آلمان است که در مدت زمان مورد بررسی 714 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 347 میلیون دلار را به ایران وارد کرده است. واردات از این کشور در 10 ماه منتهی به دی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی افت بیش از 15 درصدی و به لحاظ ارزشی رشد بیش از 19 درصدی را تجربه کرده است. متوسط قیمتی هر تن کالای وارداتی نیز یک هزار و 404 دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از 10 درصد در ارزش دلاری افزایش داشته است.

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.