افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

بارش‌ بهاری بیش از 2000 میلیارد خسارت روی دست استان مرکزی گذاشت

بارش‌ بهاری بیش از 2000 میلیارد خسارت روی دست استان مرکزی گذاشت

ایسنا/مرکزی رئیس اداره مدیریت بحران جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: در پی بارش‌های فروردین ماه در مجموع به 27 هزار و 247 هکتار از اراضی کشاورزی استان بیش از 2276 میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

سیدرضا آل طاها در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در فروردین ماه جاری دوبار در تاریخ‌های چهارم و پنجم فروردین ماه در اثر ریزش برف و باران و در بیست و سوم و بیست و چهارم فروردین ماه علاوه بر برف و باران، بارش تگرگ استان را در بر گرفت.

وی با اشاره به  بارش‌های ابتدای فروردین ماه افزود: خسارت‌های وارد شده به قسمت‌های زراعت و باغبانی حدود 3806 هکتار و به مبلغ 799 میلیارد و 901 میلیون ریال بوده است. خسارت‌های وارده در بخش زراعت مربوط به گندم دیم و در بخش باغبانی مربوط به میوه‌های هسته‌دار بود.

رئیس اداره مدیریت بحران جهادکشاورزی استان مرکزی در خصوص بارش‌های نیمه دوم فروردین ماه تصریح کرد: خسارت‌های این دوره شامل برف و باران و تگرگ بود که به بخش‌های زارعت، باغبانی، تاسیسات کشاورزی(جایگاه‌های دام) و زیرساخت‌ها شامل قنات، چاه و ... وارد شد.

آل طاها با بیان اینکه در این قسمت در مجموع هزار و 476 میلیارد و 341 میلیون ریال خسارت به بخش‌های مختلف وارد شده، بیان کرد: خسارت وارد شده به بخش‌های مختلف استان در بخش زراعت به 11هزار و 878 هکتار به مبلغ 592 میلیارد و 496 میلیون ریال، در قسمت باغبانی به 11هزار و 563 هکتار به مبلغ 784 میلیارد و 435 میلیون ریال، در بخش تاسیسات به هفت هزار و 170 متر مربع به مبلغ 14هزار و 360 میلیون ریال و در قسمت زیرساخت‌های کشاورزی 12هزار و 953 متر قنات، 88چاه و استخر کشاورزی، دو سد و بند خاکی و 8307 متر کانال به مبلغ 85 هزار و 50 میلیون ریال بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به متفاوت بودن خسارت‌ها، بیشترین خسارت حاصل از تگرگ مربوط به شهرستان خنداب بوده و همچنین شهرستان کمیجان متحمل بیشترین خسارت در بخش باغبانی شده و شهرستان ساوه بیشترین خسارت را در بخش تاسیات و زیرساخت‌ها متحمل شد، اما در مجموع در خصوص خسارت‌ها شهرستان اراک رتبه نخست را دارد و سپس زرندیه و خنداب در جایگاه دوم  و سوم قرار دارند.

رئیس اداره مدیریت بحران جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: متاسفانه در قسمت زراعت و باغبانی اراضی بیمه شده کمتر از 10 درصد بوده است. یکی از علل عدم تمایل کشاورزان به بیمه کردن اراضی خود را می‌توان پایین بودن غرامت پرداختی از سوی صندوق بیمه و تاخیر در پرداخت دانست، البته حق بیمه پرداختی از سوی کشاورزان نیز اندک است.

آل طاها بیان کرد: پس از خسارت‌های سال گذشته سازمان تاکید زیادی بر بیمه کردن اراضی از سوی کشاورزان داشت، اما استقبالی نشد. راه چاره در این موضوع ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان از سوی دولت است چراکه این قضیه به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه سرمازدگی هرساله در فصل بهار رخ می‌دهد، ادامه داد: با توجه به رصد گزارش‌های هواشناسی، پیش بینی وقوع سرمازدگی در اردیبهشت ماه نیز وجود دارد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.