افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

شرایط دریافت بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا چیست؟

شرایط دریافت بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا چیست؟

ایسنا/زنجان مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: طبق بند 6 قانون بیمه بیکاری، افرادی که بیکار شده‌اند حداکثر 30 روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به  اداره ‌تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اعلام کنند.

مسعود علیاری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با نحوه ثبت‌نام و شرایط دریافت بیمه بیکاری برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا از مراجعه غیرضروری و ازدحام ارباب‌رجوع در محل ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سامانه‌ای در وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی با نشانی bimebikari.mels.gov.ir طراحی شده تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین‌اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیز هستند، بتوانند با مراجعه به سامانه مذکور با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی خود نسبت به تکمیل درخواست‌شان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه طبق بند 6 قانون بیمه بیکاری، افرادی که بیکار شده‌اند حداکثر 30 روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به  اداره ‌تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اعلام کنند، افزود: ثبت درخواست بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت این بند قانونی است.

این مسئول تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل صادر شده، 10 گروه فعالیت و زیر بخش‌های اقتصادی به‌عنوان فعالیت‌هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده‌اند و به صورت غیرمترقبه کسب و کار آن‌ها دچار آسیب شده و کارگران این فعالیت‌ها نیز مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند، می‌توانند به مدت 3 ماه از مزایای بیمه ‌بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره‌مند شوند.

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان ادامه داد: بر اساس دستورالعمل صادره سایر بنگاه‌هایی که جزو 10 گروه شغلی مذکور نبوده اما به دلیل اثرات ناشی از ویروس کرونا، ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده‌اند نیز، با تشخیص مدیران کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی و تامین‌اجتماعی استان، می‌توانند از مزایای بیمه ‌بیکاری استفاده کنند.

علیاری با تاکید بر اینکه مقرری بیمه بیکاری به افرادی که مشمول قانون کار و قانون تامین‌اجتماعی و قانون بیمه بیکاری هستند، تعلق می‌گیرد، اظهار کرد: سایر بیمه‌شدگان از جمله بیمه‌های خاص، مشاغل آزاد، خویش فرمایی، بیمه کارگران ساختمانی، قالی‌بافان، رانندگان حمل و نقل شهری و غیره که از مشمول قوانین ذکر شده مستثنی شده‌اند، شامل این قانون نمی‌شود.

وی با بیان اینکه پس از انجام ثبت‌نام متقاضیان، فهرست آنان برای صحت‌سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال و سپس بر اساس اعلام این سازمان برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشغول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر عدم احراز شرایط ارسال می‌شود و برای افرادی که بر اساس ضوابط  قانونی حائز شرایط شده‌اند نیز پیامک جداگانه‌ای مبنی بر ورود مجدد سامانه با درج نام و کد شعبه تامین‌اجتماعی مربوطه و نیز حساب بانکی فرد ارسال می‌شود.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.