افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

همدلی و مواسات امروز، تجربه‌ای گران‌سنگ در دوران پساکروناست

همدلی و مواسات امروز، تجربه‌ای گران‌سنگ در دوران پساکروناست

ایسنا/قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به جایگاه روحیه همدلی و مواسات در روزهای کرونایی در کشور گفت: این جریان فرهنگی که در دوران کرونا ایجاد شده می‌تواند در دوران پساکرونا و شرایط عادی نیز ادامه داشته و درس‌هایی که از این دوره گرفته شد زمینه عبرت و تجربه‌ای گران‌سنگ برای آینده باشد.

محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز رزمایش همدلی مؤمنانه و جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای خانواده‌های نیازمند اظهار کرد: جامعه سالم، پویا و بادوام به‌مثابه سیستمی است که دارای انسجام درونیِ پایدار و تطابق بیرونیِ مطلوبی باشد و فرآیندهای اخلاقی و فرهنگی و اجتماعی در درون آن منجر به بروز رفتارهای صحیح و انسانی شود.

وی افزود: این جریان، نیازمندِ یک فرهنگ غنی و مستحکم است که در آن علاوه بر نمادها و آئین‌ها و الگوهای ارزنده، یک سری از ارزش‌های فرهنگیِ فاخر به‌عنوان هویت فرهنگی جامعه وجود داشته باشد، بی‌شک این ارزش‌ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار خواهد بود.

اسماعیلی تصریح کرد: یکی از این ارزش‌ها، همدلی و مواسات و کمک به همنوع است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان جوامع انسانی قلمداد می‌شود، خوشبختانه این ارزش هم در فرهنگ ایرانی و هم در آموزه‌های دینی ما وجود دارد و بسیار مورد تأکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: فرهنگ ایرانی- اسلامی به‌عنوان پشتوانه هویتی ما همواره بر نوع‌دوستی و همدلی تأکید کرده و ملت سرافراز ایران در طول تاریخ اثبات کرده‌اند که در همه شرایط به‌ویژه مواقع بحرانی همدل و همراه بوده‌ و با انسجام و اتحاد توانسته‌اند بر بحران‌ها فائق آیند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی جامعه که بحران کرونا منجر به بروز مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شده و افراد بسیاری از این جریان آسیب‌دیده و متضرر شده‌اند، نیاز به تقویت روحیه همدلی و مواسات بیش‌ازپیش خودنمایی می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم همراهی مسئولان با مردم گفت: مسئولان باید در کنار مردم قرار بگیرند و هر یک وظایف خود را در جامعه به‌درستی انجام دهند، بر همین اساس مقام معظم رهبری در سخنان نیمه شعبان بر شکل‌گیری رزمایش گسترده برای همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا در جامعه تأکید کردند که با توجه به شرایط امروز جامعه قدم برداشتن در این مسیر امری ضروری است.

این مسئول عنوان کرد: در استان قزوین قرارگاه مواسات و همدلی مؤمنانه آغاز به کار کرده و همه باید پای‌کار بیایند تا از کسانی که بر اثر شرایط ایجاد شده، آسیب‌دیده‌اند، حمایت و پشتیبانی صورت بگیرد، این کمک‌ها به‌صورت نقدی و غیرنقدی و در آستانه ماه مبارک رمضان جمع‌آوری می‌شود تا به دست خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده در دوران کرونا برسد.

وی اضافه کرد: معرفی الگوهای ارزنده فرهنگی و اجتماعی در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی، همراهیِ گروه‌های مرجع، نخبگان و فرهیختگان جامعه و تشکل‌های مردمی از جمله راه‌های تقویت این ارزش فرهنگی در جامعه است.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: این جریان فرهنگی که در دوران کرونا ایجاد شده می‌تواند در دوران پساکرونا و شرایط عادی نیز ادامه داشته و درس‌هایی که از این دوره گرفته شد زمینه عبرت و تجربه‌ای گران‌سنگ برای آینده باشد.

 انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.