افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/29

مستند نگاری و نقشه‌برداری 90 درصدی مجموعه بازار تاریخی تبریز

مستند نگاری و نقشه‌برداری 90 درصدی مجموعه بازار تاریخی تبریز

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از مستند نگاری و نقشه‌برداری 90 درصدی مجموعه بازار تاریخی تبریز خبر داد.

احمد حمزه زاده در آستانه روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، در خصوص اهمیت این روز بزرگ اظهار کرد: این روز، فرصت بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث جهانی و کوشش‌های موردنیاز جهت حمایت، حفاظت و همچنین آسیب سنجی آن‌ها را فراهم می‌آورد.

وی به اقدامات انجام‌گرفته در خصوص بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان اشاره کرد و گفت: بازار جهانی تبریز که شاهراه اقتصادی و دروازه تجاری غرب کشور محسوب می‌شود به سبب قدمت، سازه منحصربه‌فرد و پویایی طی سال 2010 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و این اداره کل و پایگاه جهانی بازار نیز در این راستا اقدامات مرمتی و حفاظتی ویژه‌ای را جهت استواری این بنای جهانی اتخاذ کرده است.

وی به اهم اقدامات انجام‌ شده در بازار جهانی تبریز، طی شش سال گذشته اشاره کرد و افزود: طی سال‌های اخیر اقداماتی نظیر 'انجام مطالعات مستمر، مستند نگاری و نقشه‌برداری 90 درصد از بازار تبریز، اجرای 60 درصدی فاضلاب در مجموعه بازار، نصب شیرهای هیدرانت آتش نشانی در 30 نقطه از بازار که به دنبال آن طی آتش‌سوزی اردیبهشت‌ماه سال گذشته، اطفای حریق سرای ایکی‌قاپیلی در کمتر از 3 ساعت انجام شد، همچنین مرمت مجموعه صادقیه، حسن‌پادشاه و چهارمنار' که از مهم‌ترین بناهای تاریخی بازار تبریز هستند، انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، حمزه‌زاده در خاتمه به اقدامات آتی این اداره کل و پایگاه جهانی بازار تبریز نیز اشاره کرد و گفت: مستندنگاری 10 درصد باقی‌مانده عناصر تاریخی بازار، اجرای فاز سه مجموعه حسن پادشاه و همچنین اجرای سیستم هوشمند اعلان حریق در مجموعه بزرگ بازار جهانی تبریز، از جمله اقدامات مهمی که این اداره کل و پایگاه جهانی بازار در راستای حفاظت و استواری این اثر فاخر انجام خواهد داد.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.