افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/28

اقدام کم سابقه در توسعه سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان

اقدام کم سابقه در توسعه سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: طی سال گذشته با یک اقدام جهادی علیرغم تعهد 3384هکتاری برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در سال 98، اجرای 9384هکتار آبیاری نوین را در برنامه کاری قرارداده که تاکنون 4865 هکتار آن به اتمام رسیده ومابقی با بیش از 60درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است که تا خردادماه به اتمام خواهد رسید.

غلام حیدر زورقی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان شرایط ممتاز برای توسعه کشت های فشرده در فضای گلخانه‌ای وجود دارد.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته، 92 هکتار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به سطح زیرکشت گلخانه های استان اضافه گردید. 

وی تاکیدکرد: 6000 هکتار از اراضی سواحل جنوب برای توسعه گلخانه با استفاده از آب دریا شناسایی گردیده وتاکنون برای احداث گلخانه وسایه بان در سطح 2900هکتار مجوز صادر شده است.

وی با بیان اینکه شاهد گسترش وتوسعه کشت های گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان خواهیم بود افزود: با راه‌اندازی واحدهای جدید گلخانه در جنوب استان برای حداقل 50هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد شد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سیل و بارندگی ها خسارت زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد ولی خوشبختانه سبب افزایش دو برابری سطح زیر کشت گندم از 31هزار هکتار سال قبل به 68هزار هکتار در سال زراعی جاری در استان گردید هرچند بخشی از غلات کشت شده در سیل تخریب شد.

وی با اشاره به انجام کلیه تعهدات دام وطیور وشیلات وآبزیان گفت: به توفیقات خوبی در تولید محصولات دام وطیور وشیلات دست یافتیم.

غلام حیدر زورقی افزود: شش سایت جدید با وسعت 45هزارهکتار برای تولید وپرورش میگو در جنوب استان شناسایی شده، احداث این سایت ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال برای مردم مناطق جنوبی استان دارد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان اذعان داشت: از دیماه سال گذشته تاکنون استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی است وبیش از 31هزار هکتار از اراضی استان علیه این آفت بین المللی سمپاشی شده است بگونه ای که تاکنون این آفت نتوانسته خسارتی به مزارع و باغات برساند. 

وی همچنین به شیوع بیماری زنگ زرد غلات در منطقه سیستان اشاره کرد وگفت: ورود آب به منطقه وافزایش رطوبت و وزش بادهای سرد شمالی باعث گسترش این بیماری گردید، این سازمان  با مشارکت فعال کشاورزان تاکنون سمپاشی بیش از 8هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به انجام رسانده است.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.