افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1398/11/30

باید یک مجلس استکبارستیز داشته باشیم

باید یک مجلس استکبارستیز داشته باشیم

ایسنا/لرستان یک کارشناس مذهبی با اشاره به این‌که در دین مبین اسلام طلاق امری نکوهیده و درعین حال حلال است که تنها در تنگناها باید به آن رجوع کرد، گفت: آمار طلاق‌های جوانان در سال اول زندگی بسیار نگران کننده‌است که باید در زمینه انتخاب همسر فرهنگ‌سازی‌های لازم را انجام داد که بتوان با روند رو به رشد این معضل مقابله کرد.

حجت‌الاسلام محمدرضا خدایی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با علل طلاق، اظهار کرد: یکی‌از علل طلاق و جدایی زوج‌های جوان این است که این افراد روش‌های ارتباط کلامی را نمی‌دانند به همین دلیل به‌جای دیدن طرف مقابل و درک او فقط خود را می‌بینند.

وی با اشاره به این‌که خیلی‌از افراد وقتی به حرف دیگری گوش می‌دهند، به فکر این نیستند که احساسات طرف مقابل را درک کنند بلکه درصددند خود را برای جواب بعدی و حرف زدن بعدی آماده کنند، گفت: این مهم را در قرآن حکیم می‌فهمیم آن‌جا که در آیات 17 و 18 زمر می‌فرماید: «و آنان که خود را از طاغوت به دور می‌دارند تا مبادا او را بپرستند و به‌سوی خدا بازگشته‌اند آنان را مژده باد پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرامی‌دهند و بهترین آن را پیروی می‌کنند اینانند که خدایشان راه‌نموده و اینانند همان خردمندان».

خدایی تأکید کرد: اگر اختلاف بین زن و شوهر هر روز بالا گرفت باز قرآن‌کریم توصیه می‌کند برای حل اختلاف به حکمیت تن دهند و یک نفر داور از طرف مرد و یک نفر از طرف زن که البته باید انسان‌های مجرب و عاقلی باشند و سعی کنند کار را با تدبیر جلو ببرند انتخاب شوند تا بلکه با پادرمیانی آن دو، اختلاف حل شود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: اگر به هیچ روی ادامه زندگی میسر نبود خداوند حکیم برای برون‌رفت از مشکلات راهی را بازگذاشته است؛ بنا بر فرموده قرآن اگر فرایند طلاق و جدایی درست صورت گیرد و به کسی ظلم نشود، خداوند طرفین را از فضل خود برخوردار می‌نماید چنان‌که در آیه 130 سوره نساء در این رابطه می‌فرماید: «و اگر آن دو از یکدیگر جدا شوند خداوند هر یک را از گشایش خود بی‌نیاز گرداند و خدا همواره گشایش‌گر حکیم است».

وی با اشاره به این‌که طبق آمار اداره‌کل ثبت‌احوال در 9 ماه ابتدایی سال 12 هزار و 82 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است، عنوان کرد: در این مدت دو هزار و 881 مورد طلاق در استان به ثبت رسیده و به‌طور متوسط در هر شبانه روز 10 واقعه طلاق ثبت شده ‌است.

خدایی با بیان این‌که میانگین سن طلاق در استان برای مردان 35.5 سال و برای زنان 30.7 سال است، عنوان کرد: 303 مورد از طلاق‌ها یعنی 10.5 درصد از آنها کمتر از یکسال بوده‌اند و این آمار نگران‌ کننده‌است که از نظر فرهنگی باید روی این موضوع کار شود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: در فرهنگ ما طلاق امری مذموم بوده و تنها در شرایط بغرنج به‌عنوان حلال از آن یاد شده، بنابراین باید در امر ازدواج فرهنگ‌سازی شود که هر فرد با زوج هم کفو خود ازدواج کند تا با این آمار نگران‌کننده طلاق مواجه نشویم.

وی افزود: تنها راه برون‌رفت از این بحران دقت در ازدواج‌ها و انتخاب همسری همفکر است که بتوانند در کنار یکدیگر به‌خوبی زندگی کنند، مانند پدران و مادرانمان که در گذشته و با سختی‌های زیاد در کنار هم ماندند.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.