افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1398/04/28

بالا بودن نرخ "بیکاری" امتیازی نیست که از اعلام آن لذت ببریم

بالا بودن نرخ "بیکاری" امتیازی نیست که از اعلام آن لذت ببریم

استاندار کرمانشاه گفت: بالا بودن نرخ بیکاری یک امتیاز نیست که از اعلام نرخ بیکاری بالا در کرمانشاه لذت ببریم.

 به گزارش خبرنگار ایسنا، هوشنگ بازوند در جلسه چهل و هشتم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به کاهش حدود 4.5 درصدی نرخ بیکاری در استان کرمانشاه، اظهار کرد: چرا علاقه داریم پایین آمدن نرخ بیکاری را نقد کنیم تا امیدی که در مردم ایجاد شده از دست برود.

 وی ادامه داد: چرا وقتی نرخ بیکاری استان کرمانشاه 25 یا 21 درصد بود آن را نقد نمی کردیم.

 استاندار کرمانشاه افزود: کاهش نرخ بیکاری استان را همان مرجعی اعلام کرده که نرخ بیکاری 21 درصدی و بالا بودن نرخ بیکاری استان در تمام این سال ها را اعلام کرده است و هیچ تغییری در این مرجع رخ نداده که اکنون نتوانیم کاهش نرخ بیکاری اعلام شده را بپذیریم.

بازوند با بیان اینکه نرخ بیکاری بالا یک امتیاز برای استان نیست بلکه نقطه ضعفی است که سرمایه‌گذار را فراری می دهد، خاطرنشان کرد: نرخ بالای بیکاری نشان دهنده نامناسب بودن فضای کسب و کار است.

 وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی اعلام می‌کنند اثرات این کاهش نرخ بیکاری در زندگی مردم ملموس نیست، یادآور شد: در این سال‌ها با دپو قابل توجهی از  بیکاری مواجه بودیم که کم کردن بخشی از آن ممکن است چندان ملموس نباشد اما نباید فراموش کرد کاهش این میزان بیکاری یکساله انجام نمی شود.

 بازوند با بیان اینکه نمی‌توان این کاهش نرخ بیکاری را نادیده گرفت، تاکید کرد: کاهش هر یک درصد کاهش نرخ بیکاری به معنای ایجاد  هشت هزار شغل خالص و یا 15 هزار شغل ناخالص است که برای ایجاد هر یک از این شغل ها حداقل 200 میلیون تومان هزینه نیاز است.

استاندار کرمانشاه اشاره‌ای هم به دلایل کاهش نرخ بیکاری استان داشت و خاطرنشان کرد: معمولاً در فصل بهار که جوشش و تکاپوی زیادی در مردم ایجاد می‌شود شاهد کاهش نرخ بیکاری در کل کشور هستیم.

 وی اضافه کرد: از سوی دیگر در زمانی که نرخ بالای بیکاری رتبه اول کشور را داشتیم فضای نامناسب کسب و کار استان نیز رتبه آخر کشور بود اما اکنون بهبود فضای کسب و کار نشان می‌دهد که اشتغال‌زایی در حال شکل گرفتن است.

 به گفته بازوند، بازار 5 هزار میلیارد تومانی که در مناطق زلزله زده استان ایجاد شده نیز نقش بسزایی در کاهش نرخ بیکاری استان دارد.

 وی از افزایش تعامل با بخش خصوصی و نتیجه آن در کاهش نرخ بیکاری نیز یاد کرد و ادامه داد: در برخی از آمارها از جمله واگذاری زمین در شهرکهای صنعتی افزایش 160 درصدی قراردادها را شاهد بودیم که این امر نیز بر کاهش نرخ بیکاری موثر است.

برای کرمانشاه فرصت‌سازی کردیم

بازوند از فرصت سازیهایی که از سوی مجموعه مدیریت استان آغاز شده نیز به عنوان عامل دیگر موثر بر کاهش نرخ بیکاری استان یاد کرد و گفت: اینکه چقدر از فرصت‌های ایجاد شده استفاده می‌شود به مدیران و خود مردم برمی‌گردد.

 استاندار کرمانشاه نمونه این فرصت‌ها را معرفی کرمانشاه به عنوان پایتخت نوروزی امسال عنوان کرد که نتیجه آن را در حضور گردشگران در تمام امسال از جمله در ایام عید فطر شاهد بودیم.

 وی افزود: از سوی دیگر کلانشهر شدن کرمانشاه نیز تاثیر بسزایی در رونق صنعت مسکن استان خواهد داشت که می‌تواند اشتغال‌زایی قابل توجهی به همراه داشته باشد و سرمایه‌گذاران حتما به سمت سرمایه‌گذاری در بخش  مسکن یک کلانشهر رغبت بیشتری دارند.

 بازوند خاطرنشان کرد: به علاوه اخیرا کرمانشاه میزبان جشنواره پویانمایی بود و بیش از 10 روز کرمانشاه در آنتن سراسر کشور و حتی خارج از کشور قرار داشت و پتانسیل‌های استان معرفی شد.

وی معتقد است رویداد پیش روی گردشگری 2020 نیز می‌تواند در معرفی پتانسیل های استان موثر باشد.

بازوند گفت: بایدبرای کرمانشاهیان مقیم خارج از کشور هم فرش قرمز پهن کنیم و آنها را برای سرمایه‌گذاری به استان بیاوریم.

 وی بر لزوم اتکای بیشتر به پتانسیل‌های بخش خصوصی نیز تاکید کرد و افزود: قطعا نمی توانیم با اعتبارات دولتی استان را به توسعه‌ای که مدنظر است برسانیم.

 استاندار کرمانشاه تدوین سند رونق تولید را نمونه ای از تعامل با بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: اگر مدیران در برابر اجرای این سند مقاومت کنند مقاومتشان شکسته خواهد شد.

 وی خواستار تسهیل گری بیشتر از سوی مدیران برای پیشبرد اهداف رونق تولید شد.

 بازوند با بیان اینکه گیر اصلی کار در برخی موارد در بدنه کارشناسی دستگاه‌ها و خصوصا بانک‌ها است و مشکل زیادی در حوزه مدیران کل و معاونین وجود ندارد، گفت:  یکی از دلایل اصلی این امر احساس ترس کارشناسان از دستگاه‌های نظارتی است که خواستار همکاری بیشتر آنها هستیم.

وی از نقش مهم بدنه کارشناسی دستگاه‌ها و بانک‌ها در پیشبرد رونق تولید یاد کرد و افزود: یک کارشناس با یک امضا و یک تصمیم می‌تواند یک شبه بیش از 60 شغلی که ما چند ماه برای آن تلاش می‌کنیم را از بین ببرد.

استاندار کرمانشاه معتقد است کارشناسان دستگاه ها وقتی که روند کار یک کارآفرین را تسهیل میکنند باید بدانند که سود حاصل از این کار آفرینی به تمام جمعیت دو میلیونی استان خواهد رسید.

بازوند اظهار کرد:  اگر لازم باشد باید همایش توجیهی در این زمینه برای بدنه کارشناسی دستگاه‌ها و خصوصا بانک ها برگزار شود.

آزادسازی صادرات دام زنده را پیگیری می‌کنیم

استاندار کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به موضوع آزادسازی صادرات دام زنده از استان کرمانشاه با وجود پتانسیل های زیادی که در این بخش داریم داشت و تاکید کرد: اگرچه یک بار این سیکل طولانی را طی کردیم و به نتیجه نرسید اما دوباره پیگیر آن خواهیم بود.

وی افزود: استان کرمانشاه پتانسیل صادرات 200 هزار راس دام زنده در سال را دارد که رقم قابل توجهی است و می‌تواند به رونق تولید در استان کمک کند.

بازوند با بیان اینکه آزادسازی دام زنده ابتدا باید در ستاد تنظیم بازار کشور تصویب شود، افزود: مشکل کار اینجاست که  وزیر مربوطه حق وتوی این مصوبه را دارد.


انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.