افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1399/01/30

چرا آلاینده ناکس در تهران طی روزهای کرونایی تغییری نکرده است؟

چرا آلاینده ناکس در تهران طی روزهای کرونایی تغییری نکرده است؟

این روزها تصویری از وضعیت آلاینده نیتروژن دی‌اکسید در شهرهای بزرگ دنیا دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد این آلاینده طی روزهای کرونایی در 7 شهر بزرگ دنیا به جز تهران نسبت به مدت‌های مشابه در سال گذشته کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر تصویری از وضعیت آلاینده «نیتروژن دی‌اکسید» در شهرهای مختلف جهان از جمله دهلی نو، تهران، لندن، مادرید، لس آنجلس، مسکو، میلان و پراگ منتشر شده است. در این تصویر که متعلق به روزهای اول تا پنجم آوریل 2020 (13 تا 17 فروردین 99) است، نشان داده می‌شود که آلاینده نیتروژن دی‌اکسید در تمام شهرهای ذکر شده به جز تهران به دلیل شیوع بیماری کووید 19، شرایط قرنطینه و کاهش تردد در خیابان‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
 

اما گاز نیتروژن دی‌اکسید چیست و چرا از شدت آن در تهران طی روزهای شیوع بیماری کاسته نشده است؟

حسین شهیدزاده -مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - در پاسخ به این پرسش به ایسنا می‌گوید: آلاینده ناکس از منابع مختلفی از جمله منابع متحرک، نیروگاه‌ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه‌های سوخت و... تولید می‌شود. این منابع هر کدام سهم متفاوتی در تولید ناکس دارند. برای مثال در شهر تهران 35 درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و 32 درصد آن توسط نیروگاه‌ها تولید می‌شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر کدام به ترتیب سهم 14 و 8 درصدی در تولید این آلاینده دارند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پاسخ به این پرسش که چرا آلاینده نیتروژن دی‌اکسید در تهران در مقایسه با سایر شهرها تفاوتی نسبت به سال گذشته نکرده است، توضیح داد: تصویری که از آلاینده ناکس در شهرهای مختلف جهان منتشر شده مربوط به روزهای 13 تا 17 فروردین ماه است. فراموش نکنیم که در این بازه زمانی تعدادی از کارمندان به محل کار خود بازگشتند علاوه بر آن طرح ترافیک نیز لغو شده و برای قطع زنجیره بیماری، استفاده از خودروی شخصی توصیه شده است بنابراین اصلی‌ترین منبع تولید آلاینده ناکس در پایتخت ما فعال بوده است.
 

ورود ناکس به تابلوی نمایش شاخص‌های آلایندگی

شهیدزاده با بیان اینکه در سال‌های گذشته کمتر پیش آمده بود که آلاینده ناکس در شهر تهران شاخص اصلی آلودگی هوا باشد، اظهار می‌کند: امسال نحوه محاسبه این آلاینده بر اساس مصوبات جدید وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی کرده و محاسبه آن سختگیرانه‌تر شده است بنابراین طی سال جدید میزان آلاینده ناکس در شهر تهران به عنوان یکی از شاخص‌های آلایندگی نمایش داده خواهد شد.

به گفته وی ما از ابتدای سال تاکنون در پایتخت 14 روز هوای پاک و 15 روز هوای قابل قبول داشته ایم و در این بازه زمانی هیچ روزی به دلیل افزایش آلاینده ناکس هوا در شرایط نامطلوب قرار نگرفته است اما در برخی روزها باوجود هوای مطلوب، آلاینده ناکس تبدیل به آلاینده غالب و شاخص شده و شاخص آن حتی از ذرات معلق بیشتر بوده است.

به گزارش ایسنا، گاز «نیتروژن دی‌اکسید» می‌تواند سبب ایجاد مشکلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریک گلو، ناراحتی‌های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی‌اکسید است.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.