افرنگ نیوز - مجله زندگی

پربیننده ترین مطالب امروز و دیروز

منبع : www.isna.ir

1398/11/24

مدیرعامل بیمارستان میلاد تهران منصوب شد

مدیرعامل بیمارستان میلاد تهران منصوب شد

سخنگوی سازمان انتقال خون روش اهدای پلاکت را تشریح کرد و گفت: طی 10 ماه گذشته توزیع خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت در بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور، نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به دو درصد رشد داشته است.

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طی 10 ماه گذشته، یعنی از اول فروردین ماه تا 30 دی ماه سال 1398، دو میلیون و 230 هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده‌اند، گفت: از این تعداد یک میلیون و 725 هزار واحد خون اهدا شده است. باید توجه کرد که از این تعداد اهدای خون 196 هزار و 338 مورد اهدای خون برای بار اول انجام شده است.

وی افزود: همچنین طی 10 ماه گذشته دو میلیون و 991 هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت در بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به دو درصد رشد داشته است.

حاجی‌بیگی با اشاره به وضعیت تولید پلاکت در کشور، گفت: باید توجه کرد که پلاکت از دو طریق در کشور تولید می‌شود؛ اولین روش تولید پلاکت به روش رندوم است که در این روش فردی برای اهدای خون کامل خود به مراکز انتقال خون مراجعه می‌کند و پس از اهدای خون فرد،  پلاکت خون او را جدا کرده و در اختیار مراکز درمانی قرار می‌دهند.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور افزود: در عین حال روش دیگر تولید پلاکت،  تولید آن به صورت پلاکت فرزیس است. در این روش فرد مستقیما برای اهدای پلاکت مراجعه می‌کند و می‌تواند یک یا دو دوز درمانی پلاکت اهدا کند. در حالیکه در روش سنتی باید از شش واحد خون اهداشده پلاکت را جدا و یک دوز درمانی را استخراج کنیم.

حاجی بیگی ادامه داد: در زمینه اهدای پلاکت در سال 1397 حدود 20 هزار و 958 واحد پلاکت به روش پلاکت فرزیس و یک میلیون و 81 هزار و 780 واحد پلاکت نیز از طریق روش سنتی یا رندوم، پلاکت تولید شده است. در عین حال در 9 ماهه ابتدایی سال 1398، 841 هزار و  668 واحد پلاکت به روش رندوم و 22 هزار و 65 واحد پلاکت نیز از طریق پلاکت فرزیس تولید شده است.

انتهای پیام

سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT طراحی وب سایت ، پورتال و فروشگاه های آنلاین

شبکه های اجتماعی

تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق افرنگ نیوز می باشد
افرنگ نیوز هیگونه مسئولیتی در قبال اخبار درج شده در سایت ندارد و تمامی اخبار از سایت های معتبر داخل کشور توسط ربات افرنگ نیوز استخراج ودر قالب یک سایت در اختیار بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته است.